آیا پاکستان واقعا با تروریزم مبارزه میکند یا جهان را فریب میدهد؟

آیا پاکستان واقعا با تروریزم مبارزه میکند یا جهان را فریب میدهد؟

محققان می گویند اگرچه پاکستان تحت فشارهای بین المللی علیه رهبران گروه مذهبی افراطی غیرقانونی لشکر طیبه اقدام کرده است، اما این اقدامات تلاشی برای فریب جهان است.

گزارش سالانه ایالات متحده در مورد تروریسم بیان می کند که پاکستان اقداماتی را برای محدود کردن تأمین مالی تروریسم و   گروه های شبه نظامی ضد هند در سال 2020 انجام داده است، اما می گوید که امسال شاهد استفاده از خاک پاکستان توسط گروه های ضد افغانی و ضد هندی مانند شبکه حقانی، لشکر طیبه، جیش محمد، بودیم.

شبکه حقانی که نزدیک به پاکستان تلقی می شود، اکنون بخشی از حکومت طالبان در افغانستان است و برخی از رهبران آن در فهرست تروریست های ممنوعه سازمان ملل قرار گرفته اند.

داکتر حسن عسکری، محقق تروریزم، به رادیو دیوه گفت که گزارش آمریکا نمایشی از نارضایتی است.

او می‌گوید که واقعیت روی زمین این است که در چند سال گذشته میزان تروریزم در پاکستان ۸۰ درصد کاهش یافته است، اما او می‌گوید که خطر تروریسم هنوز پایان نیافته است.

به گفته عسگری، اگر وضعیت افغانستان بدتر شود و فقر و گرسنگی افزایش یابد، افراط گرایی و تروریزم در منطقه بیشتر خواهد شد.

پس از یک ماه آتش بس بین دولت پاکستان و تحریک طالبان پاکستان (TTP)، این گروه بار دیگر حملات تروریستی خود را در پاکستان افزایش داده است.

منصور خان، مدیر اجرایی مرکز تحقیقات فتا در اسلام آباد، به رادیو دیوه گفت که دولت آمریکا گفته است که به حملات پهپادی علیه تحریک طالبان پاکستان، داعش و القاعده ادامه خواهد داد.

او می گوید که گروه های ضد هند در ابتدا در پاکستان مورد حمایت قرار می گرفتند و به عنوان آزاد کنندگان کشمیر تحت کنترل هند در نظر گرفته می شدند، اما اکنون این روند تغییر کرده است.

آقای نافع، یکی از اعضای مرکز غیردولتی تحقیقات و مطالعات امنیتی ستیدز، گفت که گزارش ایالات متحده در مورد تروریسم مربوط به یک سال قبل است و حال بسیاری چیزها تغییر کرده است.

او می گوید که تحت فشارهای بین المللی بر اساس قانون تامین مالی تروریسم علیه رهبر جماعت الدعوه حافظ سعید اقداماتی صورت گرفته است، اما می گوید این اقدام پاکستان فقط برای فریب دادن جهان است.
(طلوع افغان)
۲۰۲۱/۱۷/۱۲

توییت ها

مشاهده بیشتر

انفوگرافیک تلفات ماهیانه

اسلایدر تصاویر انستاگرام

اعلامیه ها