اعلان هزاران بست از سوی وزارت معارف؛ زنان به شفافیت در روند استخدام شک دارند

اعلان هزاران بست از سوی وزارت معارف؛ زنان به شفافیت در روند استخدام شک دارند

وزارت معارف حکومت طالبان بیش از هفت هزار بست معلمین و بخش های اداری معارف را در بیست ولایت افغانستان به رقابت گذاشته است.

مسئولان این وزارت به روزسه شنبه در یک نشست خبری مشترک با ادارۀ اصلاحات اداری وخدمات ملکی و کمیتۀ امتحانات طالبان تاکید کردند که استخدام افراد در این بست‌ها از طریق رقابت آزاد صورت می‌گیرد.

مولوی بسم الله نعمانی، رئیس استخدام این وزارت به روز سه‌شنبه در یک نشست مشترک با مسئولان ادارۀ اصلاحات اداری و خدمات ملکی و کمیتۀ امتحانات٬ در مورد چگونه‌گی استخدام افراد توضیحات بیشتر داد:

"به سلسله تطبیق پروسۀ رقابت آزاد به سطح معارف ولایات در حدود ۷۲۰۰ بست‌ معلمین و بست‌های ۵ و ۶ اداری در ۲۰ ولایت کشور به رقابت آزاد گذاشته می‌شود که از این میان ۲۰۸۳ بست برای طبقۀ اناث و ۵۱۰۷ بست برای طبقه ذکور در نظر گرفته شده است"

به گفتۀ مسؤولان وزارت معارف طالبان، این بست‌ها در ولایت‌های ارزگان، بامیان، بغلان، پروان، پکتیا، پنجشیر، جوزجان، خوست، دایکندی، زابل، سرپل،غزنی، فاریاب، کندز، کندهار، لوگر، نیمروز، میدان وردک و بلخ به رقابت گذاشه می‌شود.

آقای نعمانی گفت که آزمون استخدام این بست‌ها با حضور مسئولان ادارۀ اصلاحات اداری و خدمات ملکی، کمیتۀ امتحانات و روسای معارف ولایت‌ها اخذ می‌گردد.

به گفتۀ مسؤولان وزارت معارف طالبان، پیش از این آزمون استخدام افراد واجد شرایط در ۱۹۱۳ بست آموزگاری و بست های ۵ و ۶ اداری معارف کابل و برخی ولایت‌ها برگزار شده بود که روند استخدام آنها عملا آغاز شده است.

در همین حال شماری از زنان که می‌خواهند در روند استخدام شرکت کنند، از نبود شفافیت در این روند نگران اند. نسیمه، یک تن از این خانم‌ها به رادیو آزادی گفت،"طالبان تا هنوز برای دختران و زنان اجازۀ مکتب رفتن و کار کردن را نمی‌دهد چطورامکان دارد که در قسمت استخدام ما زنان شفافیت مد نظرگرفته شود و طالبان برای ما زمینۀ کار فراهم سازند. من فکر می‌کنم این‌ها در حد یک شعار است وبس"

یکی از زنان: طالبان برای ما اجازهٔ کار کردن را نمی‌دهند چطورامکان دارد که در قسمت استخدام ما زنان شفافیت مد نظرگرفته شود؟

اما عبدالحنان عارف الله، رئیس اصلاحات اداری و خدمات ملکی حکومت طالبان در این نشست بر تأمین شفافیت در این روند تأکید کرد.

این درحالیست پس از حاکمیت طالبان در افغانستان شماری زیادی از کارمندان مسلکی برخی اداره‌ها از کار برکنار شدند و شماری هم تا هنوز حقوق ماهانۀ خود را دریافت نکرده اند.

چندی پیش شماری از آموزگاران به رادیو آزادی گفته بودند که معاشات چند ماه اخیرشان را دریافت نکرده اند. به اساس معلومات وزارت معارف حکومت طالبان، در حال حاضر به تعداد دو صد و چهل و دو هزار آموزگار برحال درسراسرافغانستان وجود دارد که از این میان نود و دو هزار تن آنان بانوان هستند..

(رادیو آزادی)
 

توییت ها

مشاهده بیشتر

انفوگرافیک تلفات ماهیانه

اسلایدر تصاویر انستاگرام

اعلامیه ها