جنگ اوکراین و تاثیر منفی آن بر افغانستان

جنگ اوکراین و تاثیر منفی آن بر افغانستان

چند روز پیش روسیه به اوکراین حمله کرد و تلاش برای اشغال اوکراین را آغاز کرد، جنگ اوکراین چه تاثیری بر وضعیت افغانستان خواهد داشت؟ این سوال اغلب در شبکه های اجتماعی پرسیده می شود.

من به عنوان نویسنده می گویم، طبیعی است که تاثیر این جنگ بر وضعیت افغانستان تا حدودی منفی باشد. اولین اثر منفی این خواهد بود که قیمت نفت و گاز بسیار بالا می رود، اکنون قیمت هر بشکه نفت در جهان 100 دالر است، تأثیر بسیار بدی بر اقتصاد افغانستان خواهد داشت، زیرا افغان ها نفت وارد می کنند.

دومین اثر منفی این خواهد بود که تمرکز بین‌المللی از افغانستان به اوکراین از نظر بحران انسانی تغییر خواهد کرد، زیرا اروپایی‌ها برای جهان مهم‌تر از افغان‌ها هستند.

سومین اثر منفی این خواهد بود که توجه سازمان ملل به اوکراین معطوف خواهد شد، تا کنون افغانستان در موضوعات سازمان ملل دخیل بود؛ بنابراین تمرکز بر اوکراین بیشتر خواهد شد.

چهارمین تأثیر منفی بر پناهندگان افغان، چه در اروپا، چه در اوکراین یا روسیه خواهد بود که اقتصاد آنها را ضعیف خواهد کرد.

پنجمین اثر منفی این خواهد بود که قیمت گندم و آرد در پی جنگ اوکراین به شدت افزایش می یابد، به طوری که ۸۰٪ درصد گندم جهان از اوکراین وارد می شود که باعث افزایش قیمت آرد و گندم در افغانستان می شود.

اما افغانستان باید آب خود را مدیریت کند تا کشاورزان بتوانند از آن بهره ببرند و دولت افغانستان نیز باید زراعت افغانستان را بهبود بخشد که تا حد زیادی در حل مشکلات افغانستان کمک خواهد کرد.
(نن تکی آسیا)
۲۰۲۲/۲۶/۰۲

 

توییت ها

مشاهده بیشتر

انفوگرافیک تلفات ماهیانه

اسلایدر تصاویر انستاگرام

اعلامیه ها