جنگ، و اندوهی که برای زنان به ارمغان می آورد!

جنگ، و اندوهی که برای زنان به ارمغان می آورد!

جنگ همیشه یک ویرانی طولانی مدت به همراه دارد. گفته می شود که زنان به طور کلی با مشاغلی مرتبط هستند که از نظر فیزیکی کمتر سخت تلقی می شوند، زیرا آنها باید در حفظ خانه و فعالیت های مرتبط با آن کار انعطاف پذیرتری انجام دهند. اما رنج هایی که در جریان جنگ و درگیری ها تجربه می کنند کمتر از مردان دردناک نیست!

سال گذشته در ماه آگست ۲۰۲۱، طالبان کنترل کامل افغانستان را به دست گرفتند و جنگ ۲۰ ساله آنها با دیگر قدرت‌ها تاثیر بسیار بدی بر این کشور گذاشت. در دوران قبل از طالبان، مواردی از دخالت زنان در نقش‌های اصلی در کشور وجود داشت، اما نه در حد تصمیم‌گیری که بتواند به صلح و ثبات منطقه منجر شود!

اما در حال حاضر در افغانستان چه جایگاهی برای زنان پیدا می کنیم؟ دیده بان حقوق بشر و موسسه حقوق بشر در دانشگاه ایالتی سن خوزه، اخیرا با استناد به یک گزارش تحقیقاتی جدید گفتند: "حکومت طالبان تاثیر مخربی بر زنان و دختران افغان داشته است!"

طالبان از زمان تسلط بر افغانستان، محدودیت‌های مختلفی را بر زنان تحمیل کرده و موانع بزرگی برای صحت و آموزش زنان و دختران ایجاد کرده، آزادی حرکت، بیان و اجتماع را محدود کرده و بسیاری از زنان را از درآمد محروم کرده‌اند. افغانستان فقط توسط مردان اداره می شود!

علیرغم این واقعیت که زنان افغانستان بخش قابل توجهی از جمعیت را تشکیل می دهند، نمی توانند نگرانی های خود را آزادانه ابراز کنند، بلکه باید در شرایطی زندگی کنند که همتایان مردشان برایشان مقدر کرده اند!

نگرانی ها و دیدگاه های زنان در طی موقعیت هایی مانند جنگ به سختی شنیده می شود و زنان در زمان های جنگ و درگیری و پس از آن بیشترین آسیب را می بینند!

(پایونیر)
۲۰۲۲/۱۴/۰۳

توییت ها

مشاهده بیشتر

انفوگرافیک تلفات ماهیانه

اسلایدر تصاویر انستاگرام

اعلامیه ها