خطر تروریسم در افغانستان، فراملی و فرامرزی است

خطر تروریسم در افغانستان، فراملی و فرامرزی است

ارتباط طالبان با گروه‌های تروریستی بین‌المللی و جا دادن آنان در ساختار رهبری خود در افغانستان، موضوعی است که در کنار بحران اقتصادی و حقوق بشری، کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل را نگران کرده است. نمایندگان این کشورها در نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان که چهارشنبه، ۲۶ جنوری، برگزار شد، درباره تقویت تروریسم در افغانستان با همکاری طالبان و گسترش آن در منطقه هشدار دادند و آن را یک تهدید جهانی نامیدند.

نیکولاس دی ریویره، نماینده فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل، در نشست این شورا در مورد افغانستان به صراحت گفت: «طالبان روابطش با گروه‌های تروریستی را قطع نکرده، در عوض آن‌ها را به دولت خود فراخوانده است.» او ضمن هشدار درباره اینکه اگر تروریسم در افغانستان گسترش یابد، خطر آن فراملی و فرامرزی خواهد بود، از جامعه جهانی خواست روابطش با گروه طالبان را قطع کند زیرا این گروه هنوز با گروه‌های تروریستی ارتباطی تنگاتنگی دارد.

به گفته نماینده فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل، کشور او تاکنون ۱۵۰ میلیون یورو و ۴۰ تن کالا به افغانستان کمک کرده و اتحادیه اروپا نیز به‌صورت کلی یک میلیارد یورو برای حمایت از مردم افغانستان جمع‌ کرده است، اما برای مقابله با تهدید گروه‌های تروریستی در افغانستان، لازم است اقدام‌های بیشتری انجام شود. نماینده فرانسه از طالبان خواست به قطعنامه ۲۵۹۳ شورای امنیت (۲۰۲۱) پایبند باشد؛ در غیر این صورت، در دنیا منزوی خواهد شد.

در همین حال، تی.اس.تیرامورتی، نماینده هند در سازمان ملل متحد، نیز از حضور داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت که آخرین گزارش‌های تیم نظارتی هند نشان می‌دهد که طالبان، به دلیل همسویی فکری و ایدئولوژیک، از طریق شبکه حقانی با گروه القاعده و دیگر جنگجویان خارجی در ارتباط نزدیک است. او همچنین تاکید کرد: «حضور داعش خراسان در افغانستان نیز یک موضوع نگران‌کننده است، زیرا آنان برای نشان دادن قدرت و نفوذشان در افغانستان، به حملات تروریستی دست می‌زنند.»

نگرانی‌ها از گسترش نفوذ گروه‌های تروریستی در افغانستان و ادامه روابط طالبان با آنان در حالی ابراز می‌شوند که نمایندگان شماری از کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل، در نشست روز چهارشنبه بر لزوم آزادسازی پول‌های بلوکه شده افغانستان در ایالات متحده آمریکا تاکید کردند. نمایندگان روسیه، چین و حتی دبیرکل سازمان ملل در این نشست، یکی از راه‌های کمک به افغانستان را آزاد کردن ذخیره ارزی بانک مرکزی افغانستان دانستند؛ اما لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل، در پاسخ به این درخواست‌ها گفت: «تلاش‌ها بر آن است تا تحریم‌هایی که بر طالبان وضع کرده‌ایم، مانع از تحویل کمک‌های بشردوستانه نشود.» او تصریح کرد: «آزادسازی ذخایر ارزی افغانستان فقط در صورتی ممکن است که طالبان دسترسی ایمن و بدون مانع مردم به دارایی‌هایشان، رفت‌وآمد آزادانه امدادگران و نیز ارائه کمک به همه نیازمندان را تضمین کند.»

سفیر ایالات متحده افزود: «طالبان در عین حال باید وفاداری خود به تعهداتش مبنی بر مبارزه با تروریسم و نیز احترام به حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان و دختران را نشان دهند.»

در همین حال، یوناس گهراستار، نخست‌وزیر نروژ، نیز بر ضرورت جلوگیری از گسترش تروریسم در افغانستان و پدید آمدن یک تهدید بین‌المللی تاکید کرد.

هرچند نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان، بیشتر بر چگونگی ایجاد فرصت برای افزایش کمک‌های بشردوستانه و حمایت از حقوق بشر در افغانستان متمرکز بود، برخی از اعضای اصلی این شورا رابطه نزدیک طالبان با گروه‌های تروریستی از جمله القاعده را مانعی برای اعتماد به طالبان عنوان کردند و هشدار دادند که بی‌توجهی جامعه جهانی در مورد ادامه رابطه طالبان با این گروه‌ها، امنیت و ثبات بین‌المللی را به خطر خواهد انداخت.

نگرانی کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل از ادامه روابط طالبان و القاعده در حالی افزایش یافته است که طالبان در فبروری ۲۰۲۰، هنگام امضای توافقنامه با ایالات متحده آمریکا در قطر، متعهد شدند رابطه‌ خود با گروه‌های تروریستی از جمله القاعده را قطع کنند. 

شورای امنیت سازمان ملل و دیگر سازمان‌های ناظر بین‌المللی، بارها از نشانه‌های ارتباط مستقیم میان طالبان و شبکه القاعده خبر داده‌اند و در بیشتر گزارش‌ها، شبکه حقانی تسهیل‌کننده روابط میان طالبان و القاعده معرفی شده است.
(ایندپندنت)
۲۰۲۲/۲۹/۱

توییت ها

مشاهده بیشتر

انفوگرافیک تلفات ماهیانه

اسلایدر تصاویر انستاگرام

اعلامیه ها