دیدبان حقوق‌بشر طالبان را به 'کشتار نظامیان پیشین افغانستان' متهم کرد

دیدبان حقوق‌بشر طالبان را به 'کشتار نظامیان پیشین افغانستان' متهم کرد

دیدبان حقوق‌بشر  طالبان را به اعدام صحرایی و ناپدید کردن‌ اجباری بیش از ۱۰۰ تن از منسوبین نیروهای امنیتی و دفاعی و امنیت ملی پیشین افغانستان متهم کرده است. 

بر اساس گزارش دیدبان حقوق‌‌بشر که بر اساس معلومات تهیه شده، بین ماه‌های اگست و اکتوبر تنها در ولایت‌های غزنی، هلمند، قندهار و کندز بیش از ۱۰۰ نفر کشته شده اند.

پاتریشیا گاسمن،‌ پژوهشگر ارشد این سازمان و نویسندهٔ‌ این گزارش، در مصاحبه‌ای با صدای امریکا گفته است که طالبان افرادی را هدف قرار داده اند که در گذشته بر ضد آنان می‌جنگیدند.

او افزود: "بر اساس تحقیقات که ما انجام دادیم، بسیاری از این افراد واقعاً در خط مقدم جبهه [در مقابل طالبان] قرار داشتند؛ افرادی که در مناطق خاص از سوی طالبان شناسایی شده بودند." 

سازمان دیدبان حقوق بشر میگوید این معلومات را از ۴۰ نفر با مصاحبه حضوری و از ۲۷ نفر بطور مصاحبه تلفونی جمع آوری کرده است.

بر اساس این گزارش، رهبری طالبان اعضای قوای امنیتی پیشین افغانستان را هدایت دادند تا تسلیم شوند و نامهٔ عفو به دست بیاورند تا مصوونیت آنان تضمین شود.

اما دیدبان حقوق‌بشر گفته است که طالبان با استفاده از این روش، اعضای قوای امنیتی حکومت پیشین افغانستان را تشخیص داده و آنان را اعدام صحرایی کردند و یا هم چند روز پس از ثبت نام، آنان به طور اجباری ناپدید شدند و سپس اقارب آنان، اجساد‌ شان را پیدا کردند. 

در این حال امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان در دو روز گذشته در شهر دوحه پایتخت قطر با توماس وست نماینده خاص امریکا در امور افغانستان ملاقات کرده و دو هیئت روی مسائل سیاسی، اقتصادی، بشری، صحی، تعلیمی، امنیتی، کمک‌رسانی و همچنان فراهم‌آوری تسهیلات لازم بانکی بحث کرده اند.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، ایالات متحده دست کم ۱۲۵ هزار نفر را که اکثر‌ شان شهروندان افغانستان بودند، به خارج از آن کشور انتقال داد. 

اما هنوز هم، همه روزه هزاران نفر بنابر دلایل مختلف از جمله فقر، بیکاری و ترس از انتقام‌جویی طالبان کشورش‌شان را ترک می‌کنند.
پشتو صدای آمریکا
۲۰۲۱/۳۰/۱۱

توییت ها

مشاهده بیشتر

انفوگرافیک تلفات ماهیانه

اسلایدر تصاویر انستاگرام

اعلامیه ها