وضعیت بد کودکان افغانستان؛ یونیسف: مقام‌ها و جامعه جهانی در همکاری با هم راهی بیابند

وضعیت بد کودکان افغانستان؛ یونیسف: مقام‌ها و جامعه جهانی در همکاری با هم راهی بیابند

کاترین راسل، مدیر اجرایی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف در افغانستان نسبت به وضعیت کودکان در این کشور هشدار داده و گفته است که جامعه جهانی با کابل باید راهی برای حل این بحران پیدا کند.

کاترین راسل در بیانیه‌ای گفته است که دهه‌ها جنگ، خشک‌سالی ویرانگر، اقتصاد در حال فروپاشی و تأثیر تحریم‌های بین‌المللی آسیب‌های جبران‌ناپذیری به کودکان افغانستان وارد کرده است. او که طی یک سفر سه روزه از کابل دیدن کرده، هشدار داده است که مشاهداتش از وضعیت کودکان در افغانستان نگران‌کننده است.

او وضعیت کابل را این گونه توصیف کرده است: «در جاده‌های کابل، تعداد زیادی کودک بسیار خردسال در هنگام راه‌بندی‌ها گدایی می‌کنند و در حالی که فروشگاه‌ها پر از سبزیجات و مواد خوراکی است، مردم به سختی توانایی خرید آن‌ها را دارند.»

او همچنان طی سفرش به قندهار از وضعیت شفاخانه‌ها در این ولایت ابراز نگرانی کرده و گفته است که دو نوزاد لاغر و بیمار روی یک تخت مداوا می‌شوند. راسل خاطرنشان کرده است که براساس پیش‌بینی‌های آنان برای سال ۲۰۲۲، بیش از ۱ میلیون کودک مبتلا به سوءتغذیه شدید در افغانستان، نیاز به درمان خواهند داشت.

از سوی دیگر، نزدیک به ۱۳ میلیون کودک به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند و بیماری‌هایی چون سرخک و اسهال شدید گسترش خواهد یافت. او افزوده است که ۹۷ درصد از تمام خانواده‌های افغان ممکن است طی چند ماه آینده، زیر خط فقر زندگی کنند.

او همچنان با اشاره به تأثیر تحریم‌ها‌ علیه افغانستان می‌گوید: «این راهی برای زندگی نیست. کودکان افغانستان را نمی‌توان گروگان سیاست گرفت.»

با این حال، این مقام صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل گفته است که منابع مالی برای کمک به معلمان و کارکنان صحی پیدا کرده‌اند و این نهاد به کمک‌های خود به مردم افغانستان ادامه می‌دهد. این نهاد از سازمان‌های کمک‌رسان خواسته است که برای حل چالش‌ها در برابر کودکان، در همکاری با یکدیگر راهی بیابند.

او همچنان از مقام‌ها در کابل خواسته است که به وعده‌های خود در قبال زنان و کودکان در افغانستان به ویژه در زمینه آموزش جامه عمل بپوشانند و دختران باید بدون هیچ گونه تأخیری به مکاتب‌شان بازگردند. مدیر اجرایی یونیسف از مقام‌های امنیتی نیز خواسته است که امنیت واکسیناتوران را تضمین کنند و نباید اتفاق کندز تکرار شود.

گفتنی است که در دو رویداد جداگانه، روز پنج‌شنبه، ۵ حوت ۸ واکسیناتور در ولایت کندز از سوی تفنگ‌داران ناشناس کشته‌ شدند. مسوولیت این رویدادها‌ را هنوز گروهی به دوش نگرفته است.
(۸صبح)
۲۰۲۲/۲۶/۰۲

توییت ها

مشاهده بیشتر

انفوگرافیک تلفات ماهیانه

اسلایدر تصاویر انستاگرام

اعلامیه ها