گزارش ها نشان می دهند که ده‌ها نیروی امنیتی سابق افغانستان در زمان طالبان کشته یا مفقود شده‌اند!

گزارش ها نشان می دهند که ده‌ها نیروی امنیتی سابق افغانستان در زمان طالبان کشته یا مفقود شده‌اند!

بر اساس گزارش جدید دیده بان حقوق بشر، بیش از ۱۰۰ تن از اعضای پیشین نیروهای امنیتی افغانستان در چهار ولایت، در دو ماه و نیم اول حکومت طالبان توسط آنها کشته یا ناپدید شده اند!

این قتل ها بخشی از یک رشته ترور و اعدام هایی است که عمدتا قتل های انتقام جویانه در نظر گرفته می شود که از زمان سقوط دولت اشرف غنی در ماه آگست در سراسر افغانستان اتفاق افتاده است!

این کشتارها بر خطراتی تاکید می کند که منتقدان، فعالان و اعضای نیروهای امنیتی دولت پیشین علیرغم اعلام طالبان به عفو عمومی برای کارمندان دولتی و مقامات نظامی سابق، با آن روبرو هستند!

در گزارشی که به روز سه شنبه منتشر شد، دیده بان حقوق بشر جزئیات قتل و ناپدید شدن 47 تن از نیروهای امنیتی دولت سابق که بین ۱۵ آگست تا ۳۱ اکتبر در چهار ولایت غزنی، هلمند، قندهار و قندوز تسلیم طالبان شده و یا توسط آنها بازداشت شده بودند را تشریح کرد!

پاتریشیا گاسمن مدیر بخش آسیا در دیده بان حقوق بشر گفت: "عفو وعده داده شده توسط رهبری طالبان، فرماندهان محلی را از اعدام یا ناپدید کردن اعضای پیشین نیروهای امنیتی افغان متوقف نکرده است. طالبان باید از کشتار بیشتر جلوگیری کنند و به خانواده‌های قربانیان  غرامت بپردازند"!

انام الله سمنگانی سخنگوی طالبان به نیایورک تایمز گفت که ممکن است برخی از جنگجویان قانون را برای تسویه حساب های قدیمی به دست گرفته باشند، اما این قتل ها و ناپدید شدن ها سیاست طالبان نبوده است. او گفت که دولت در حال تحقیق جدی در مورد چنین حوادثی است تا عاملان آن را شناسایی و آنها را به دست عدالت بسپارد!

این قتل ها این نگرانی را ایجاد می کند که رهبران طالبان ممکن است کنترل کمی بر فرماندهان رده پایین تر و سربازان خود داشته باشند که گمان می رود پشت اکثر ناپدید شدن ها و اعدام های اجباری باشند!

این گزارش همچنین می گوید که طالبان برای یافتن برخی از اعضای سابق نیروهای امنیتی جست و جوهایی انجام داده اند و خانواده های آنها را تهدید و مورد آزار قرار داده اند تا آنها را وادار به افشای مخفیگاه های خود کنند!
نیایورک تایمز
۲۰۲۱/۳۰/۱۱

 

توییت ها

مشاهده بیشتر

انفوگرافیک تلفات ماهیانه

اسلایدر تصاویر انستاگرام

اعلامیه ها