آمریکا نباید حریم هوایی افغانستان را نقض کند و به توافق دوحه پایبند بماند

افغانستان از امریکا خواسته است که نسبت به توافقنامه دوحه پابند باقی بماند و دیگر حریم هوایی افغانستان را نقض نکند. امریکا به نقص توافقنامه دوحه متهم است و باید نسبت به تعهدات که داده است پابند باقی بماند.

امریکا بارها از توافقنامه دوحه که منتج به خروج نیروهای آن کشور از افغانستان آنهم بدون درگیری و تلفات انسانی میسر شد عدول کرده است و ارزش های را که در این توافقنامه وجود داشت نادیده گرفته است٬ یکی از این موارد ٬ نقض حریم هوایی افغانستان است.

بارها گزارش شده است که طیاره های بی سرنشین امریکا وارد حریم هوایی کشور ما شده اند٬ در حالی که برعلاوه توافقنامه دوحه که هر نوع تجاوز و تخطی امریکا بر افغانستان را مردود میداند٬ این کار تخطی از بسیاری کنوانسیون و معاهدات بین المللی است که امریکا خود را آن را به رسمیت شناخته است.

اگر به مدت زمان بعد از امضای توافقنامه دوحه که در سوم حوت سال ۱۳۹۸ امضا شد دقیق شویم برخلاف امارت اسلامی که تلاش داشته مفاد این توافقنامه را مو به مو رعایت کند٬ امریکا در بسیاری موارد آن را نقض کرده است. امریکا تعهد کرده بود که راه را برای خارج شدن رهبران امارت اسلامی از فهرست تحریم های وزارت خارجه آنکشور و سازمان ملل هموار میکند که این کار را نکرد برخلاف کاری کرد که این معضل پیچیده ترشد.

با آن امریکا در توافق نامه دوحه متعهد است که در امر بازسازی افغانستان سهم میگیرد مگر بر خلاف با منجمد کردن دارایی های ارزی افغانستان٬ اقتصاد این کشور را تا مرز فروپاشی پیش برد در کنار موارد ذکر شده امریکا به عنوان کشور پر نفوذ در صحنه بین المللی نه تنها برای تثبیت جایگاه بین المللی افغانستان کاری نکرد بل برای منزوی کردن امارت اسلامی تلاش کرد٬ حتی کشور های که تمایل تعامل با امارت اسلامی را داشتند٬ با دریافت هشدار تحریم از سوی امریکا از برنامه و هدف شان در برابر امارت اسلامی عقب نشینی کردند.

امریکا مدت ها است که برایجاد حکومت فراگیر از سوی امارت اسلامی در افغانستان تاکید دارد در حالی که تعریف واضح از شکل گیری چنین حکومت در افغانستان را ندارد مگر زمانی که اشرف غنی با انبوهی از تقلب خود را رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد٬ امریکا کوچکترین اعتراضی نکرد بل آن به رسمیت هم شناخت

واقعیت این است که امریکا به جای رعایت توافقنامه دوحه و تمکین به واقعیت های موجود در افغانستان٬ بیشتر با نظام موجود در این کشور٬ از در بهانه٬ افتراء و اتهام بندی پیش می‌رود. بهتر است که امریکا با ایده تعامل که از سوی امارت اسلامی مطرح شده است تمکین کند و راه همکاری را با نظام موجود در افغانستان در پیش گیرد.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x