آیا سازمان همکاری اسلامی می تواند از بحران افغانستان جلوگیری کند؟!

پس از خروج آمریکا، معضل به رسمیت شناختن سیاسی و مشروعیت طالبان، افغانستان را در بلاتکلیفی قرار داده است. افغانستان تا حد زیادی به کمک های خارجی وابسته است و پس از مسدود شدن میلیاردها دالر از ذخایر بانک مرکزی افغانستان، با یک بحران انسانی قریب الوقوع مواجه است!

پیامدهای نادیده گرفتن بحران در افغانستان، جنگ داخلی و ناآرامی، قحطی، بیماری های گسترده و مهاجرت مردم به کشورهای همسایه خواهد بود. این امر فشار زیادی را بر کشورهای همسایه که در حال حاضر میزبان میلیون ها پناهجوی افغان هستند، وارد می کند!

در ۴ دسمبر سال جاری، وزیر امور خارجه پاکستان شاه محمود قریشی اعلام کرد که پاکستان میزبان نشست شورای وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی در ۱۹ دسمبر در اسلام آباد خواهد بود. هدف از این کار افزایش آگاهی در مورد نیازهای بشردوستانه وخیم مردم افغانستان و دستیابی به آنها است!

سازمان همکاری اسلامی متعهد به کمک های اقتصادی برای جلوگیری از بحران انسانی و در نهایت سقوط اقتصاد افغانستان است. فاجعه انسانی که در افغانستان اتفاق می‌افتد، این پتانسیل را دارد که وضعیت امنیتی ناپایدار در داخل کشور را مختل کند و منجر به بی‌ثباتی منطقه‌ای شود!

هدف نشست سازمان همکاری اسلامی، بررسی همه جانبه وضعیت و تلاش برای یافتن راه حل برای مشکلاتی است که افغانستان با آن مواجه است. هدف از این نشست فقط تعهد دادن به کمک نیست، بلکه یافتن راه هایی برای اطمینان از رسیدن کمک به مردم افغانستان است!

سازمان همکاری اسلامی متشکل از ۵۷ کشور عضو است که در چهار قاره پراکنده شده اند. این دومین سازمان بزرگ در جهان است و در حالت ایده آل باید به عنوان صدای امت اسلامی عمل کند. اهداف اصلی آن ترویج صلح و هماهنگی بین المللی در بین مردم، صرف نظر از وابستگی های مذهبی آنهاست!

اگر دارایی های مسدود شده افغانستان برای مقابله با نیازهای رو به رشد آزاد نشود، ممکن است این کشور با سقوط اقتصادی مواجه شود. او تاکید کرد که جهان باید از اشتباهات خود درس بگیرد و بحران عمیق در افغانستان می تواند منطقه را بی ثبات کند!

نتیجه مورد انتظار این کنفرانس ممکن است به رسمیت شناختن طالبان نباشد، اما حداقل گامی در جهت درست برای جلوگیری از فاجعه انسانی خواهد بود!
(د نیوز)
۲۰۲۱/۱۸/۱۲

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x