آیا نیروهای افغان بدون حضور نیروهای امریکایی و ناتو جلو طالبان را گرفته می‌توانند؟

پس از حضور پُررنگ بیست ساله در افغانستان، اکنون خروج حدود ۲۵۰۰ نیروی باقی ماندۀ امریکایی تا یازدهم سپتمبر از این کشور جنگ‌زده برخی از مقام‌های امریکایی را نگران کرده که شاید نیروهای امنیتی و دفاعی افغان به تنهایی توانایی مقابله با طالبان را نداشته باشند.

تنها نیروهای امریکایی افغانستان را ترک نخواهند کرد؛ بلکه پس از اعلام جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در چهاردهم اپریل در مورد خروج همۀ نیروهایش از افغانستان، ناتو هم تأیید کرد که ضرب الاجل امریکا را تعقیب خواهد کرد و تا یازدهم سپتمبر امسال حدود هفت هزار عسکر باقی مانده خود را بیرون خواهد کرد.

از لحاظ لوژستیک، همکاری نزدیک هوایی و ترمیم وسائل و تجهیزات مهم هنوز هم به نیروهای امریکایی و پیمانکاران آنها متکی اند.

گزارش استخباراتی اخیر امریکا که تهدید‌های سالانه را پیش‌بینی می‌کند، اندکی قبل از اعلام رئیس جمهور جو بایدن برای خروج همۀ نیروهای این کشور از افغانستان به مجلس سنای امریکا ارائه شد که در آن هشدار داده شده که امیدواری‌ها در مورد دستیابی به توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان در سال آینده کمرنگ به نظر می‌رسد.

این گزارش پیش‌بینی کرده که طالبان در میدان جنگ پیشرفت خواهند کرد و نیروهای افغان در صورت عدم همکاری نیروهای ائتلاف در جلوگیری از طالبان با چالش‌هایی روبه رو خواهند شد.

در این گزارش به نقل از اوریل هاینز رئیس اداره استخبارات امریکا گفته شده که ” کابل در میدان جنگ با عقب نشینی‌های رو به رو خواهد شد و طالبان اطمینان دارند که پیروزی نظامی را حاصل خواهند کرد.”

گزارش افزوده که “نیروهای افغان همچنین به حفظ امنیت شهر‌های بزرگ و پایگاه‌های دولتی ادامه می‌دهند. اما در دفاع از خود مشکل دارند و در بازپس‌گیری مناطق که در سال گذشته از دست داده اند با چالش رو به رو اند و یا حتی مناطقی را که در ۲۰۲۰ دوباره بدست آوردند در زمینۀ حضور نظامی و حفظ آن مشکل دارند.”

اما اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان اطمینان داده که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان توانایی دفاع از مردم و کشورشان را دارند.

در همین حال، یو اس آی پی، انستیتوت صلح ایالات متحده هشدار داده که افغانستان با خطر سقوط دولت و آغاز جنگ های جدید روبه روست.

گروه مطالعات افغانستان در این انستیتوت در گزارشی خود گفته که ” خروج نیروها نه تنها امریکا را آسیب پذیر خواهد ساخت، بلکه بالای افغانستان و منطقه هم تاثیری بد برجای خواهد گذاشت که هیچ یک از بازیگران اصلی هم بهره مند نخواهند شد.”

جو بایدن رئیس جمهوری امریکا گفته که واشنگتن تلاش‌های ضد تروریستی خود را از راه دور برای جلوگیری از مبدل شدن افغانستان به پایگاه حملات تروریستی به ایالات متحده و متحدانش ادامه خواهد داد.
ازادی رادیو
۲۰۲۱/۲۲/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x