آیا کمک ها به گرسنگان در سراسر افغانستان می رسد؟!

افغانستان تحت بدترین بحران انسانی به سر می برد. حدود 24/4 میلیون افغان یا گرسنه هستند یا نیاز جدی به حمایت بشردوستانه دارند. سیستم صحت و درمان اسفناک است، قیمت کالاهای اساسی سر به فلک کشیده و مشاغل در حال از بین رفتن هستند. علاوه بر این، دولت از فقر آسیب دیده است!

طالبان به دنبال به رسمیت شناخته شدن و کمک بین المللی برای کاهش سریع تعدادی از این چالش ها هستند. اما هنوز هیچ حرکت شفاف یا معتبری از سوی طالبان وجود ندارد!

علیرغم هشدارهای متعدد غرب، دانش آموزان دختر از مکاتب دور نگه داشته شده اند، مردم مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار می گیرند، حقوق بشر و حقوق اساسی شهروندان رعایت نمی شود و مردم در وحشت زندگی می کنند! در نتیجه، غرب و حتی همسایگان جنوب آسیایی افغانستان تمایلی به تعامل با طالبان ندارند!

برآورد سازمان ملل نشان می دهد که بحران در افغانستان حداقل به 200 میلیون دالر در ماه برای جلوگیری از فاجعه نیاز دارد. توزیع عادلانه و بدون تبعیض کمک ها نیز یکی از نگرانی های اصلی است. طالبان متهم هستند که غذا و دارو را فقط بین حامیان خود توزیع می کنند!

کشورهایی چون ایران، پاکستان، فرانسه، قطر، هند، جرمنی و ترکیه و کشورهای آسیای مرکزی در طی این مدت کمک هایی را به افغانستان ارائه کرده اند!

اما در حال حاضر روند اهدای مستقیم کمک ها بسیار پیچیده است. حدود نیمی از اعضای کابینه دولت طالبان در فهرست تحریم های سازمان ملل قرار دارند. تروریست‌های تعیین‌شده از سوی ایالات متحده مسئولیت های وزارتخانه‌های افغانستان را بر عهده دارند!

تا زمانی که تحریم ها برداشته نشود، برای چندین کشور امکان حمایت مالی از رژیم افراطی طالبان در افغانستان وجود ندارد. اما کمک ضروری است و باید در اولویت قرار گیرد!

انتقال کمک ها به افغانستان از طریق مسیرهای زمینی پاکستان، ایران، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان و قزاقستان راحت ترین و از نظر اقتصادی کارآمدترین راه است! 

بازیگران منطقه باید اطمینان دهند که این کمک ها به نیازمندترین افراد می رسد. دوستان طالبان به جای حمایت از آنها، باید اطمینان حاصل کنند که طالبان مردم خود را به شیوه‌ای بدون تبعیض تغذیه می‌کنند!

(خامه پرس)
۲۰۲۲/۲۹/۰۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x