آینده نامعلوم ژورنالیستان افغان در پاکستان

ده ها ژورنالیست افغان که سال گذشته پس از تسلط طالبان بر کابل از کشور گریختند، در حالی که بی صبرانه منتظر تمدید ویزا خود هستند تا در این کشور بمانند و به تلاش خود برای رفتن به کشورهای اروپایی یا ایالات متحده ادامه دهند، با آینده نامعلومی در پاکستان روبرو هستند.

خبرنگارانی که از افغانستان به اسلام آباد، کراچی و کویته گریخته اند شکایت دارند که حتی از سازمان های بین المللی و سازمان های غیردولتی کمکی دریافت نمی کنند.

برخی از ژورنالیستان افغان که به پاکستان گریخته اند حتی برای دریافت اسناد جدید یا تمدید ویزا به دالر امریکایی به کمیشن کاران رشوه پرداخته اند.

گزارشی که در ماه گذشته توسط نهادهای نظارتی رسانه‌ها منتشر شد، تأیید می‌کند که افغانستان از زمان تسلط طالبان، نزدیک به 40 درصد از رسانه‌های خود و کمتر از 60 درصد از خبرنگاران خود را از دست داده است.

2756 زن روزنامه نگار و کارمند رسانه ای در افغانستان قبل از تسلط طالبان در افغانستان کار می کردند، اکنون تنها 656 نفر هنوز تحت محدودیت شدیدی مصروف وظیفه هستند.

(ایندیان اکسپرس)
 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x