احدی: در مورد پول مسدود شده افغانستان تصمیم مهمی گرفتیم

بورد صندوق امانت که برای نظارت بر حدود سه میلیارد و پنجصد میلیون دالر افغانستان در سویس ایجاد شده، برای نخستین بار به روز دوشنبه در شهر ژینو تشکیل جلسه داد. انوارالحق احدی، رئیس پیشین « د افغانستان بانک» و عضو بورد صندوق امانت می گوید که بخشی از نشست روز دوشنبه روی به دوران انداختن پول های این کشور متمرکز بود.

احدی نا وقت روز دوشنبه در این مورد به رادیو آزادی بیشتر گفت: “زیاد مسائل سازمانی صندوق بود که روی تشکیلات گپ زده شد و این که در آینده باید ریاست مجالس هم به عهدۀ یک افغان باشد و موضوع مهم که رویش تصمیم گرفته شد، آن بود که پولی که این جا است، باید به دوران انداخته شود و به یک فیصدی خوب با استفاده از این پول فایده حاصل شود که این کار باید فوراً صورت گیرد.”

سه و نیم میلیارد دالر از پولهای منجمد شدۀ «د افغانستان بانک»، اخیراً از واشنگتن به صندوق امانت در سویس منتقل شد، تا به گفتۀ مقامهای امریکا از دسترسی طالبان در امان بماند. ایالات متحده در ماه سپتمبر از تصمیم خود برای منتقل کردن سه و نیم میلیارد از جملۀ حدود هفت میلیارد دالر « د افغانستان بانک» به صندوق امانت در سویس خبر داد تا به گفته اش برای کمک به اقتصاد افغانستان مصرف شود.

بر اساس گزارش ها، پول واردات برق، قرضه های افغانستان به نهادهای بین المللی، کمکها در بخش توسعه ای و مصارف چاپ بانکنوتهای افغانی، همه از طریق همین صندوق پرداخته خواهد شد. این جلسه مالی در حالی برگزار می شود که به اساس گزارش های ملل متحد، میلیون ها نفر در افغانستان در آستانه فرارسیدن زمستان امسال در خطر گرسنگی هستند.

به گزارش رویترز، در ترکیب اعضای صندوق، اسکات میلر، سفیر ایالات متحده در سویس، الکساندر باومن، یک مقام وزارت خارجۀ سویس، انوارالحق احدی، رئیس پیشین د افغانستان بانک و وزیر سابق مالیۀ این کشور و شاه محمد محرابی، عضو شورای عالی بانک مرکزی افغانستان شامل استند.

حکومت طالبان منجمد شدن میلیاردها دالر د افغانستان بانک را نقض قوانین بین المللی دانسته است. مقامات حکومت طالبان بر آنچه دسترسی داشتن مردم افغانستان بر تمامی این پولها خوانده اند، نیز تاکید می کنند.

طارق فرهادی، یکی از کارشناسان امور افغانستان نا وقت دوشنبه در این مورد نظرش را با رادیو آزادی اینگونه مطرح کرد: “طالبان گفته اند که پولهای این صندوق مربوط مردم افغانستان می شود. مشکل اینست که امریکا پولها را در اختیار طالبان نمی گذارد، چون که طالبان زیر تعزیرات امریکا و سازمان ملل متحد اند. پس امریکایی ها مجبور شدند که پولها را به کشور سومی بفرستند.”

پس از حاکمیت دوبارۀ طالبان بر افغانستان در ماه آگست سال ۲۰۲۱، ایالات متحده حدود هفت میلیارد دالر « د افغانستان بانک» را منجمد کرد. جوبایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در ماه فبروری فرمانی را امضا کرد که در آن از اداره های مالی آن کشور خواسته شد تا نیم این پول به خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتمبر و متباقی آن برای کمکهای بشری به مردم افغانستان اختصاص داده شود.

اما هنوز محکمۀ فدرال امریکا در مورد اختصاص یافتن پول های « د افغانستان بانک» به قربانیان حملات یازدهم سپتمبر فیصله نهایی نکرده است.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x