ارتش افغانستان در بیش از ۲۰ سال ساخته شد. چگونه به این سرعت ویران شد؟!

در چند روز گذشته نیروهای امنیتی افغانستان در بیش از ۱۵ شهر تحت فشار پیشروی طالبان که از ماه می آغاز شد سقوط کردند. ممقامات تایید کردند که دو مرکز مهم ولایتی قندهار و هرات در روز جمعه سقوط کردند!

ایجاد دستگاه امنیتی افغان یکی از بخشهای کلیدی استراتژی دولت اوباما بود، زیرا تقریبا یک دهه پیش به دنبال یافتن راهی برای واگذاری امنیت و خروج بود!

در حالی که آینده افغانستان بیش از پیش مبهم به نظر می رسد، یک چیز به وضوح آشکار است. تلاش ۲۰ ساله ایالات متحده برای بازسازی ارتش افغانستان شکست خورده است و این کشور به کنترل طالبان در می آید!

سربازان و پولیس ابراز نارضایتی عمیقی از رهبری افغانستان کرده اند. مقامات غالبا چشم خود را بر آنچه اتفاق می افتد بسته اند، زیرا به خوبی می دانند که تعداد نیروی انسانی واقعی نیروهای افغان به مراتب کمتر از آنچه گفته می شود است!

استراتژی ها بی نتیجه مانده و سربازان به این نتیجه رسیده اند که کشته شدن برای دولت غنی ارزش ندارد. این در حالیست که طالبان شهر به شهر را تحت کنترل خود درآورده و نیمی از مراکز ولایت های افغانستان را در یک هفته تصرف کردند و کابل را محاصره کردند!

ژنرال عباس توکلی یکی از فرماندهان ارتش افغانستان سقوط ولایات مهم افغانستان را در نتیجه جنگ روانی می داند نه جنگ نظامی!

پیلوت های افغان می گویند که رهبری آنها بیشتر به وضعیت طیاره ها اهمیت می دهد تا افرادی که با آنها پرواز می کنند!

نیروهای نخبه کماندو باقی مانده برای کنترل مناطق تحت کنترل دولت از ولایتی به ولایت دیگر منتقل می شوند، اما بدون هدف مشخص و با خواب بسیار کم!

روز جمعه محمد اسماعیل خان فرمانده جنگی و والی سابق افغانستان که هفته ها در برابر حملات طالبان در غرب افغانستان مقاومت کرده بود و بسیاری را برای جلوگیری از حملات طالبان جمع کرده بود تسلیم شورشیان طالبان شد!

برخی از مقامات آمریکایی می گویند که شمار طالبان به دلیل هجوم جنگجویان خارجی افزایش یافته است. کارشناسان دیگر می گویند که طالبان بخش عمده ای از نیروهای خود را از پاکستان گرفته اند!

در اواخر ماه گذشته هنگامی که طالبان به لشکرگاه مرکز ولایت هلمند هجوم آوردند، یک پوسته امنیتی با مقر خود در جاهای دیگر شهر تماس گرفت و درخواست کمک کرد.

تا روز جمعه علی رغم مقاومت ارتش خسته افغانستان و پروازهای مکرر نیروهای تقویت کننده و حتی بمب افکن های بی-52 آمریکایی، شهر به دست طالبان افتاد!

مطلبی از سوی نیویارک تایمز در سال 2021 در چنین روزی منتشر شد

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x