از هر ۱۰ زن در افغانستان، ۹ تن مورد خشونت قرار گرفته‌اند!

هم‌زمان با روز جهانی محو خشونت علیه زنان، سازمان ملل متحد، افغانستان را جزو کشورهای با بالاترین آمار خشونت علیه زنان اعلام کرد و از جامعه جهانی خواست برای پایان دادن به خشونت علیه زنان، قاطعانه دست ‌به‌کار شوند.

دفتر معاونت سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، در گزارشی به مناسب روز جهانی محو خشونت علیه زنان از افزایش خشونت‌ها در افغانستان خبر داده است. در این گزارش خشونت علیه زنان یک همه‌گیری نامرئی نامیده شده است که آمار آن در افغانستان در سطح بالایی قرار دارد. از هر ۱۰ زن افغانستانی، ۹ تن در زندگی دست‌کم یک‌بار مورد خشونت نزدیکان قرار گرفته‌اند.

در این گزارش، دیبرا لاینز، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفته است: «ما باید باهم برای مقابله با این همه‌‌گیری نامرئی اقدام کنیم. باید از خشونت جلوگیری شود، ما باید نگرش‌هایی را که باعث شرمساری قربانیان و حمایت از خشونت است را تغییر دهیم و از فراهم‌سازی خدمات برای قربانیان خشونت حمایت کنیم.»

خانم لاینز افزوده است: «جامعه جهانی باید به صداها و تجربه‌های زنان و دختران افغانستانی گوش دهد و فورا به نیازهای آن‌ها، به‌ویژه قربانیان خشونت و کسانی که با اشکال گوناگون با خشونت و تبعیض روبه‌رو هستند، پاسخ دهد.»

در گزارش دفتر معاونت سیاسی سازمان ملل با اشاره به مسلط شدن طالبان بر افغانستان آمده است: خشونت علیه زنان و دختران در افغانستان به‌دلیل محدودیت در برخورداری آنها از حقوق و آزادی‌هایشان، به‌ویژه حق زنان برای کار و آزادی گشت‌وگذار، بیشتر شده است. این گزارش افزوده است، درحالی‌که نیاز به خدمات در افغانستان افزایش یافته است، دسترسی به خدمات ضروری برای قربانیان خشونت، به دلیل اوضاع نابسامان سیاسی و امنیتی، کاهش یافته است.

آلیسون دیویدیان، نماینده دفتر زنان سازمان ملل متحد در افغانستان در این گزارش تاکید کرده است: «پیامی که ما از شرکای خود و زنان در سراسر کشور دریافت می‌کنیم واضح است. خشونت علیه زنان که قبلا در سطح هشداردهنده بود، به‌دلیل بحران‌های سیاسی و انسانی و همه‌گیری کووید-۱۹ در کشورهای مختلف، افزایش یافته است. این در حالی است که خدمات نجات برای زنان قربانی خشونت به دلیل ترس از مورد هدف قرار گرفتن مددکاران در بسیاری نقاط آسیب‌پذیر به‌ویژه افغانستان، بسته شده است.»

یوناما در پایان این گزارش گفته است، سازمان ملل متحد در افغانستان به پاسخگویی به نیازهای زنان و دختران قربانی خشونت، دفاع از حقوق آن‌ها و از بین بردن تمام اشکال خشونت از طریق حمایت مستقیم از ارائه‌دهندگان خدمات و سازمان‌های حقوق زنان، برنامه‌های پیشگیری از خشونت و کمپین‌های حمایتی ادامه می‌دهد.

یوناما این گزارش را به مناسب آغاز به‌کار کمپین ۱۶ روزه محو خشونت‌های مبتنی بر جنسیت که با حمایت سازمان‌های مردمی حقوق زنان در سراسر جهان راه‌اندازی می‌شود، منتشر کرده است. این کمپین در ۲۰ سال گذشته، توسط نهادهای دولتی و سازمان‌های مستقل مدافع حقوق زنان در بیشتر شهرهای افغانستان راه‌اندازی شده است، اما در سال جاری به‌دلیل سلطه طالبان بر افغانستان، برگزار نشد. این کمپین از ۲۵ نوامبر، روز جهانی منع خشونت علیه زنان، آغاز می‌شود و در ۱۰ دسامبر، روز جهانی حقوق بشر به پایان می‌رسد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x