اشرف غنی: ختم جنگ در افغانستان متضمن یک صلح عادلانه و پایدار است!

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان یک‌بار دیگر تاکید کرده که خواهان یک صلح عادلانه و پایدار در کشورش است که به گفتۀ او منجر به هدف نهایی یک افغانستان مستقل، دموکراتیک و متحد خواهد شد.

رئیس جمهور غنی این اظهارات را روز گذشته (۱۶ حمل) در دیدار با بزرگان قومی و متنفذان ولایت‌های مختلف افغانستان در ارگ ریاست جمهوری ابراز کرد و گفت که جامعه جهانی باید ضمانت‌های لازم بخاطر تامین صلح پایدار و ختم جنگ در این کشور بدهد.

ریاست جمهوری افغانستان شام دیروز در توییترش در همین مورد خبر داد و به نقل از رئیس جمهور غنی نوشت که اکنون فرصت صلح در افغانستان نسبت به چهار دهۀ گذشته بی نظیر است که به گفتۀ وی باید از این فرصت زیرکانه استفاده شود.

آقای غنی که برای نشست آینده ترکیه در مورد صلح افغانستان یک طرح جدید صلح را آماده کرده، در حالی خواستار ضمانت‌های جامعه جهانی برای تامین صلح پایدار و عادلانه در افغانستان شده که فضل محمود فضلی همکار نزدیک رئیس جمهور غنی و رئیس امور اداری ریاست جمهوری افغانستان طی سخنرانی خود به روز یک‌شنبه در کندهار، نشست آینده ترکیه در مورد صلح را مبهم خواند و گفت که با درنظرداشت تجارب گذشته، خواهانی صلحی اند که به زودی از هم نباشد.

فضلی می‌گوید:”صلح خواست هر افغان است، باید آن را دریافت کنیم. ترکیه یک فرصت است اما مملو از ابهامات. مثلا همین اکنون تاریخ برگزاری آن روشن نیست، شمار اشتراک کننده‌ها معلوم نیست، سطح اشتراک کننده‌ها معلوم نیست، اجندای آن معلوم نیست و نتیجه که از آن باید توقع شود و دوام آن گفتگوها روشن نیست. این همه مواردی اند که هر افغان می‌خواهد بداند.”

از یک‌سو ریاست جمهوری افغانستان در مورد نشست آینده ترکیه پرسش‌های را مطرح می‌کند از سوی دیگر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان این نشست را برای صلح بسیار مهم خوانده است.
ازادی رادیو
۲۰۲۱/۶/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x