اظهارات سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان انتقاد‌ها و واکنش‌هایی را بر انگیخته است

شماری از استادان پوهنتون و جوانان به اظهارات اخیر سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان واکنش شدید نشان دادند. آنان به رادیو آزادی گفتند، سال‌ها درس خوانده اند و برای ارتقای مهارت‌های خود تلاش کرده اند، اما سخنان اخیر ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی آنها را ناامید کرده است. ندا محمد ندیم به تازگی در سخنرانی‌اش در یک نشست از افرادی که در ۲۰ سال گذشته ماین‌های بیشتری را منفجر کرده اند، به عنوان افراد ممتاز یاد کرده است.

این سخنان او شماری از استادان پوهنتون‌ها و جوانان را ناامید کرده است. عبدالوارث رادمان، استاد یکی از پوهنتون‌های خصوصی به رادیو آزادی گفت، چنین اظهاراتی جوانان را نسبت به آینده ناامید می‌کند. “چنین سخنان می‌تواند عواقب ناگواری در پی داشته باشد، چنین اظهاراتی می‌تواند فرهنگ افراطیت دینی را تشویق کند، هر جامعه‌ای که افراط گرایی در آن بیشتر متصور باشد، آینده و فردای آن جامعه بیشتر متاثر از یک چنین رویکردی متاسفانه خواهد بود.”

در همین حال شماری از جوانان نیز به اظهارات اخیر سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان واکنش نشان دادند و می‌گویند که چنین اظهاراتی بر جوانان تأثیر منفی می‌گذارد. دو تن از جوانان که به دلیل مشکلات امنیتی از گفتن نام‌شان در گزارش خودداری کردند به رادیو آزادی گفتند: “ناامید کننده است و جوانان دیگر هم تشویق می‌‎شوند و این به نحوی ترویج خشونت در جامعه اساسش گذاشته می‌شود و این در درازمدت باعث ویرانی و نابودی جوانان و جامعۀ ما می‌شود.” “این یک تاثیر بسیار منفی روی جوانان جامعه می‌گذارد. امروز طالبان همه چیز را تقریباً به بازی گرفته اند و این که امروز طالبان بیایند و بدون امتحان وارد دانشگاه شوند بسیار یک گپ بی‌منطق است.”

به گفتۀ این جوانان در این مواقع حساس باید از این گونه صحبت‌ها پرهیز شود. ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان روز یک‌شنبه در نشستی در ولایت هرات ضمن اشاره به موضوع ارزیابی مدارک تحصیلی گفت: “از یک مجاهدی که دستار بندی هم کرده است و ۲۰ سال را در خستگی گذرانده است، حالا به او می گوئید بیا امتحان بده و وی در تمام مسایل هم آگاه نیست پس گناه او این نیست در ۲۰ سال گذشته با کفار جنگیده است. درجۀ امتیاز وی این خواهد بود که هرقدر ماین‌ها را انفجار داده است امتیاز بیشتری خواهد داشت.”

تلاش کردیم دیدگاه ضیاءالله هاشمی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی طالبان را در مورد اظهارات ندا محمد ندیم داشته باشیم، اما وی تا زمان نشر این گزارش به پرسش‌های رادیو آزادی پاسخ نداد. این در حالیست که در گذشته نیز اظهارات جنجالی ندا محمد ندیم، سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان با واکنش شدید مردم مواجه شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x