افغانستان، در سطحی نیست که از نیروهای نیابتی خود علیه پاکستان استفاده کند

گل اغا شیرزی والی پیشین ولایت قندهار و ننگرهار در گفتگو با اکسپرس تریبون اظهار داشته که حکومت کنونی افغانستان باید به درستی به موضوع تحریک طالبان پاکستان رسیدگی کنند و مورد توجه قرار بدهند.

این مقام پیشینی نظام جمهوریت، کابل را نسبت به استفاده از نیروهای نیابتی علیه اسلام آباد برحذر داشته و گفته است که افغاستان نمی تواند چنین سرمایه گذاری هایی را علیه پاکستان داشته باشد.

شیرزی با یادآوری آنچه که ملاعمر بنیانگذار تحریک طالبان در مورد تحریک طالبان پاکستانی گفته بود، اظهار داشته که معتقد است که این موضوع باید با اسلام آباد پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان حل شود.

گل اغا شیرزی همچنین در مورد شکست مذاکرات صلح در دوران حکومت اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان صحبت کرد و فاش نمود که دولت وقت کابل از مذاکرات صلح به عنوان یک تاکتیکی برای به تعویق انداختن خروج نیروها استفاده می کرد. وی همچنین علت شکست مذاکرات را بی تجربگی مذاکره کنندگان دانست و گفت: افرادی که جز هیئت مذاکره بودند پس از انجام مذاکرات برایشان مهم نبود، آنها در نهایت به امریکا و اروپا رفتند.

شیرزی یادآوری می کند که در دیدار با غنی، او را از اعتماد کورکورانه به ایالات متحده برحذر می داشت زیرا آنها منافع خاص خود را داشتند. «غنی فریب سخنان واشنگتن و وعده‌هایی را خورد که برای مردم افغانستان سختی‌ها به همراه داشت».

شیرزی در ادامه گفت: «هیچ یک از اعضای هیئت مذاکره هرگز برای دریافت نظرات مردم اشتیاق نداشتند و فقط برای اخذ امتیازات حضور داشتند. در مقابل، مذاکره کنندگانی که از سوی طالبان به دوحه فرستاده شده بودند، همگی باتجربه بودند»

شیرزی با اشاره به گروه های مختلف تحت عنوان مقاومت علیه امارت اسلامی، مدعی شده که: «آنها برای سالهاست که کشور را غارت می کنند و جز گروه های نیابتی کشورهای مختلف هستند.»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x