افغانستان در ۱۶ سال گذشته بیشترین تلفات کودکان جهان را داشته است!

گزارش یونیسف نشان می‌دهد که افغانستان از سال ۲۰۰۵ بیشترین تعداد تلفات کودکان را به ثبت رسانده است که ۲۷ درصد از کل تلفات تایید شده کودکان در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد!

این گزارش مستند کرده است که تا کنون نزدیک به ۲۸ هزار و ۵۰۰ کودک در درگیری‌ها در افغانستان کشته شده‌اند!

یونیسف تاکید کرد که کودکان به دلیل بی رحمی جان خود را از دست داده و رنج می برند و افزود که باید تمام تلاش خود را برای مصون نگه داشتن این کودکان از حوادث ناگوار انجام داد!

در ادامه این بیانیه آمده است که افغانستان، یمن، سوریه و اتیوپی از جمله مکان‌هایی هستند که بیشترین تلفات کودکان را به دلیل درگیری‌های مسلحانه، خشونت‌های اجتماعی و ناامنی در سراسر جهان دارند!

یونیسف تاکید کرد که آمار تلفات کودکان برای سال ۲۰۲۱ هنوز در دسترس نیست اما هنریتا فور مدیر اجرایی یونیسف اظهار داشت: “با پایان یافتن سال ۲۰۲۱، من از همه طرف‌های درگیر می‌خواهم که به حملات علیه کودکان پایان دهند، از حقوق آنها حمایت کنند و برای راه‌حل‌های سیاسی صلح‌آمیز جنگ تلاش کنند!”

در افغانستان، کودکان همیشه قشر آسیب‌پذیر بوده‌اند و از هرگونه حمایت دولت‌ها محروم شده‌اند. بااینکه دولت افغانستان در سال ۱۹۹۴ کنوانسیون حقوق کودک را امضا کرد، اما هیچ‌گاه مفاد این کنوانسیون اجرایی نشده است.

تلفات کودکان در افغانستان معمولا به دو دلیل صورت می‌گیرد، جنگ‌ها و فقر که البته هر دو باهم رابطه نزدیک و تنگاتنگی هم دارند. در ۴۳ سال گذشته، افغانستان درگیر جنگ بوده و حضور کودک-‌ سربازان در دو طرف خط نبرد مشاهده شده است. بااینکه دولت وقت سن رفتن به سربازی را ۱۸ سال تعیین کرده بود، اما به‌دلیل تلفات گسترده و نبود نیروی کافی برای جنگیدن، گاه از کودکان ۱۶ و ۱۷ سال نیز در جبهه جنگ استفاده‌شده است. 

از سوی دیگر فقر نیز سنگینی اصلی خود را روی شانه‌های کودکان گذاشته است. کودکان کار در افغانستان بیشترین سهم از فعالیت‌های اقتصادی را به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس آخرین آماری که وزارت کار و امور اجتماعی دولت افغانستان، پیش از سقوط جمهوریت ارائه داد، افغانستان حدود شش میلیون کودک کار دارد.

این آمار با توجه به برهم خوردن سیستم اقتصادی با حضور طالبان، حالا بیشتر هم شده است. از میان این شش میلیون کودک، یک‌میلیون به مواد مخدر معتادند. بیش از ۱۶‌درصد کودکان کار مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند و از هر ۱۰ کودک در افغانستان، هفت کودک مورد خشونت قرار می‌گیرد.

فقر و گرسنگی در حال حاضر دو چالش خطرناک برای کودکان در افغانستان است. سازمان ملل متحد هشدار داده است که اگر تدابیر درستی برای رساندن کمک به مردم افغانستان صورت نگیرد، احتمال دارد در طول زمستان پیش رو، حدود یک‌میلیون کودک جان خود را از دست بدهند. سازمان ملل متحد همچنین پیش‌بینی کرده است که سه میلیون کودک در افغانستان در معرض گرسنگی شدید و سوءتغذیه قرار دارند.

به‌نظر نمی‌رسد در کوتاه‌مدت کاری برای کودکان در افغانستان انجام شود، زیرا برای طالبان حقوق زنان و کودکان کوچک‌ترین ارزشی ندارد و در اولین قدم نیز میلیون‌ها کودک دختر را از آموزش‌وپرورش محروم کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x