افغانستان نامزد شورای حقوق بشر ملل متحد؛ «حضور در شورا به اعمال فشار بر طالبان کمک می‌کند»

نصیر فایق، نماینده افغانستان در سازمان ملل گفت که افغانستان برای عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل کاندید است.

او با توجه به نقض حقوق بشر توسط طالبان، افزود که «نمایندگی از مردم افغانستان» در این شورا می‌تواند به اعمال فشار بر طالبان کمک کند.

برای احراز یکی از چهار کرسی خالی در گروه منطقه آسیا و پاسفیک در شورای حقوق بشر ملل متحد، افغانستان در رای‌گیری روز سه شنبه با بنگلادیش، کوریای جنوبی، قیرغیزستان، مالدیو و ویتنام رقابت خواهد کرد. این کرسی برای دوره ۲۰۲۳ الی ۲۰۲۵ در اختیار کشورهای منتخب قرار می‌گیرد.

نماینده افغانستان در سازمان ملل اذعان کرد که نبود حکومت مشروع در کابل، رقابت برای کسب عضویت این شورا را دشوار و پیچیده کرده است. با این حال او تاکید کرد که حضور افغانستان در رقابت برای کسب عضویت این شورا «معنای سمبولیک» دارد و بیشتر از هر چیزی نشانگر «تعهد افغانستان به حقوق بشر» است.

در عین حال، نمایندگی‌های دیپلوماتیک افغانستان که شامل سفیران حکومت پیشین است که با طالبان ارتباط ندارند، با انتشار بیانیه‌ای از اعضای مجمع سازمان ملل خواستند که به عضویت افغانستان در این شورا رای بدهند.

در این بیانیه آمده است که کسب «کرسی در شورای حقوق بشر فرصتی مهم برای ابراز نظرات، مطالبات، نگرانی‌ها و بازتاب درد و رنج روزانه مردم افغانستان خواهد بود.»

پیش از این، افغانستان از سال ۲۰۱۸ الی ۲۰۲ عضو این شورا بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x