افغان ها اجلاس استانبول را فرصتی بی نظیر برای صلح می دانند!

یک گردهمایی عظیم مردمی در کابل به روز جمعه کنفرانس آتی استانبول را فرصتی بی سابقه برای صلح در افغانستان نامید.

محمد یعقوب حیدری والی کابل در سخنرانی در این گردهمایی در استادیوم غازی تاکید کرد که حقوق اساسی و قانون اساسی در طی روند صلح حفظ خواهد شد!

حیدری اظهار داشت: “مردم می خواهند طرف های درگیر فراتر از خواسته های شخصی و جناحی خود ظاهر شوند و به صدای جمعی مردم احترام بگذارند.”

در این گردهمایی با عنوان “صدای مردم کابل در مورد صلح” در پایان قطعنامه ۱۱ ماده ای را تصویب کرد که خواستار آتش بس، صلح فراگیر و عادلانه و حفظ دموکراسی بود.

نسخه های این قطعنامه برای طالبان، سازمان ملل و نمایندگی های دیپلماتیک مستقر در کابل ارسال شد.

محمد نعیم سخنگوی طالبان در مصاحبه اختصاصی با آنادولو اجنسی در ماه گذشته گفته بود که آینده افغانستان در میز مذاکره تعیین خواهد شد!

او اظهار داشت: “اینکه سیستم آینده و ماهیت آن چگونه خواهد بود مباحث میز مذاکره است. ما می خواهیم در این مورد در میز مذاکره به اجماع برسیم. البته تردیدی نیست که نظام آینده یک نظام اسلامی خواهد بود!”

 کنفرانس پیشنهادی استانبول برای صلح در افغانستان احتمالا در ماه جاری برگزار می شود. هر چند تاریخ دقیق آن هنوز تایید نشده است!
آنادولو اجنسی
۲۰۲۱/۹/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x