امارت اسلامی: معیارهای به رسمیت شناخته شدن را تکمیل کردیم

نزدیک به پانزده ماه از به قدرت رسیدن دوباره‌ی امارت اسلامی در افغانستان می‌گذرد؛ اما تا کنون هیچ کشوری حکومت سرپرست در این کشور را به رسمیت نشناخته است.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی، می‌گوید که امارت اسلامی خواهان تعامل با جهان است و حکومت سرپرست تمامی معیارهای به رسمیت شناخته شدن را برآورده کرده است.

آقای کریمی گفت: «امارت اسلامی معیارها و نورم‌های که برای به رسمیت شناختن مهم است و در جهان امروزی ما می‌بینیم، تکمیل کرده است.»

شماری از چهره‌های سیاسی به این باور استند که عملی شدن توافق‌نامه دوحه، باز شدن مکتب‌های دختران و ایجاد حکومت فراگیر زمینه را برای به رسمیت شناخته شدن امارت اسلامی فراهم خواهند ساخت.

سید اسحاق گیلانی، آگاه مسایل سیاسی، در این باره گفت: «تغییر بیاورند در سیستم نظام خود، امو (همان) همه شمولی را که جهان می‌خواهد و اقوام مختلف و چهره‌های مختلف و کارفهم در ادارات کار خوده شروع کند.»

سنگر امیرزاده، آگاه روابط بین‌الملل، می‌گوید: «جامعه بین‌المللی بسیار خواست مشخص دارد یک حکومت همه‌شمول و دولت فراگیر دوم مکاتب دخترها باید باز شود که این بعدا اضافه شد و موضوعاتی تمکین به قوانین بین‌المللی.»

هرچند امارت اسلامی از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است؛ اما سفارت شماری از کشورها به ویژه هند، چین، ازبیکستان، اتحادیه اروپا، روسیه، امارات متحده عربی در شهر کابل فعال هستند.

عبداللطیف نظری، معین مسلکی وزارت اقتصاد، گفت: «کشورهای که مانع ایجاد می‌کند در برابر به رسمیت شناختن امارت اسلامی بیشتر به دنبال مقاصد سیاسی و جیوپلوتیک استند.»

محمد عمر نهضت، آگاه مسایل سیاسی، می‌گوید: «باز کردن سفارت خانه های که چند سفارت در افغانستان فعال استند به معنای به رسمیت شناختن نیست این سفارت خانه ها به شکل موقت بازشده اند نه به شکل دایمی.»

پیش از این، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در گفت‌وگو با یک رسانه ترکی گفته است که غرب به ویژه ایالات متحده امریکا نمی‌خواهد که یک حکومت اسلامی در افغانستان از سوی کشورهای جهان به رسمیت شناخته شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x