امریکا: طالبان تعهدات شان در بخش تامین حقوق افغان‌ها و ایجاد حکومت همه شمول را عملی کنند!

امریکا می‌گوید، در جریان نشست دو روزۀ دوحه که با نمایندگان طالبان داشته، نگرانی‌هایی را مطرح کرده که امریکا و افغانان پس از به قدرت رسیدن طالبان دارند.

زاویۀ جدید این نگرانی‌ها گزارش دیدبان حقوق بشر است که می‌گوید، پس از به قدرت رسیدن طالبان و با وجود اعلام عفو عمومی از سوی آنان، نزدیک به صد پولیس و کارکنان استخبارات حکومت پیشین در چهار ولایت کشته شدند و یا هم به گونۀ جبری ناپدید شده اند. گزارشی که طالبان تا به حال در بارۀ آن تبصیر نکرده اند، اما پیش از این ادعاهای قتل و بازداشت سیستماتیک اعضای نیروهای امنیتی دولت پیشین را رد کرده اند.

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان که در نشست دو روزۀ دوحه با طالبان گفت‌وگو کرده، می‌گوید، در این نشست از طالبان خواسته که به تعهد خود مبنی به عفو عمومی عمل کنند و کسانی را در صفوف خود که در این گونه رویدادها دست دارند، مورد بازجویی قرار دهند.

وزارت خارجه امریکا هم در پیوند با گفت‌وگوهای نشست دو روزۀ دوحه اعلامیه‌ای نشر کرده و نوشته که توماس وست در گفت‌وگوهایش با رهبران طالبان از آنان خواسته که حقوق تمام افغانان را تأمین کنند و در راستای ایجاد یک حکومت همه‌شمول گام‌های دیگری نیز بردارند.

حکومت طالبان هم به نتایج این نشست امیدوار است و می‌گوید، توافق شده که این گونه نشست‌ها در آینده هم ادامه یابد.

بلال کریمی، معاون سخنگوی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفت: “امیدواری وجود دارد که تماس‌های امارت اسلامی به شمول ایالات متحدۀ امریکا با دیگر کشورها هم تقویت شود و به یک راه حل برسیم تا نگرانی‌هایی که وجود دارد به پایان برسد و یک فضای سالم به میان آید.”

در اعلامیۀ وزارت خارجه امریکا آمده که هیئت امریکایی بر ارزش عملی کردن خروج مصون شهروندان امریکایی و افغانانی که در ۲۰ سال گذشته با آنان کار کرده اند و حفاظت از حقوق زنان، دختران، اقلیت‌ها و تمام افغانان که طالبان متعهد به آن هستند، تأکید کرده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x