باشنده‌گان نیمروز: توقف کار پروژه‌های زیربنایی مشکلات اقتصادی ما را بیش‌تر کرده است

شماری از ساکنان و فعالان مدنی شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز، از توقف کار پروژه‌های زیر‌‌بنایی در این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند. باشنده‌گان شهر زرنج در جنوب‌غرب کشور از حکومت سرپرست طالبان می‌خواهند که اقدامات جدی را برای آغاز دوباره پروژه‌های بزرگ زیر‌بنایی در این ولایت روی دست بگیرد. در همین حال مسوولان محلی حکومت سرپرست طالبان برای ولایت نیمروز می‌گویند که به‌زودی کار پروژه‌های نیمه‌تمام از سر گرفته خواهد شد.

بانو سادات، باشنده شهر زرنج، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت: «از این‌که کار یک تعداد پروژه‌های زیر‌بنایی در نیمروز متوقف شده است، نگران هستیم. با حاکمیت دوباره طالبان، کار پروژه‌های نیمه‌تمام و پروژه‌های زیربنایی در نیمروز متوقف شده و هنوز هیچ توجهی در این راستا صورت نگرفته است.»

احمدخالد، یک باشنده دیگر ولایت نیمروز، گفت که متوقف شدن کار پروژه‌های زیربنایی در نیمروز به آبادی و پیش‌رفت اقتصادی این ولایت صدمه وارد کرده است و در صورت بی‌توجهی به این پروژه‌ها، مردم با مشکلات بیش‌تر اقتصادی مواجه خواهند شد. وی نیز از حکومت سرپرست طالبان خواستار توجه جدی در قسمت آغاز مجدد پروژه‌های نیمه‌تمام در این ولایت شد.

محمد عزیزی، فعال مدنی در نیمروز، می‌گوید که امریکا و جامعه جهانی باید پول‌های انکشافی و بازسازی افغانستان را آزاد کنند تا حکومت سرپرست طالبان کار پروژه‌های زیربنایی در این ولایت را از سر بگیرد و آن‌ها را تکمیل کند. به گفته این فعال مدنی، حکومت سرپرست طالبان بودجه‌ای برای بازسازی کشور ندارد.

در همین حال شماری از مسوولان حکومت سرپرست طالبان در نیمروز می‌گویند که برای آغاز دوباره کار پروژه‌های زیربنایی در این ولایت، با یک تعداد از موسسات و وزارت‌خانه‌ها در تماس‌اند و تلاش دارند کار یک تعداد از پروژه‌های زیربنایی که در حکومت قبلی نیمه‌کاره مانده است را دوباره آغاز کنند. 

محمد مبارک، رییس اقتصاد طالبان در ولایت نیمروز، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت: «می‌پذیریم که برخی پروژه‌های نیمه‌کاره، تکمیل نشده و کار آن‌ها موقتاً تعطیل است، اما امارت اسلامی همواره با یک تعداد از موسسات و وزارت‌خانه‌های مربوط در تماس است، به‌زودی کار تمام پروژه‌ها در ولایت نیمروز از سر گرفته خواهد شد و کار روی یک تعداد پروژه‌ها فعلاً هم جریان دارد.»

پیش از سقوط حکومت پیشین کار صدها پروژه خرد و بزرگ در کشور جریان داشت، اما با تسلط حکومت سرپرست طالبان کار بیش‌تر پروژه‌های زیر‌بنایی در ولایت‌های مختلف نیمه‌تمام مانده است. ولایت نیمروز در جنوب‌غرب کشور یکی از این ولایت‌ها است. پیش از این مقام‌های مرکزی حکومت سرپرست طالبان گفته بودند که کار پروژه‌های بزرگ از جمله تاپی و کاسا یک هزار از سر گرفته می‌شود، اما تا هنوز کار عملی این پروژه‌ها از سر گرفته نشده است.
(پشتو ۸صبح)
۲۰۲۱/۱۸/۱۲

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x