باشندگان: در ولسوالی دایمیرداد حتا یک مکتب دخترانه وجود ندارد

باشندگان ولسوالی دایمیرداد ولایت میدان وردک می‌گویند که تاکنون هیچ مکتبی برای دختران در این ولسوالی ساخته نشده است.

آنان می‌افزایند که دختران در این ولسوالی از فراگیری آموزش تاکنون محروم استند.

هیواد الله، باشنده ولسوالی دایمیرداد، گفت: «بروید و ببینید در پایین و بالای  این ولسوالی هیچ مکتب دخترانه وجود ندارد.»

رحمت الله، باشنده دیگر، گفت: «معرفت خدا به واسطه علم حاصل می‌شود و مردم با آموختن علم مخالفت ندارد؛ بلکه علم می‌خواهد.»

شمار دیگر از باشندگان این ولسوالی می‌گویند که هیچ گونه محدودیتی فرهنگی در برابر آموزش دختران وجود ندارد. آنان افزون بر ساخت مکتب برای دختران در این ولسوالی، خواهان بازگشایی مکتب‌های متوسط و لیسه‌ دختران در سراسر کشور استند.

خان محمد، باشنده دایمیرداد، می‌گوید: «از لحاظ فرهنگی مشکلی برای آموزش دختران نداریم می‌خواهیم که مکتب‌های دخترانه در منطقه ما ساخته شود.»

سیدمحمد، باشنده دیگر، گفت: «شکر مسلمان استیم می‌خواهیم که خواهران و دختران ما مکتب بخوانند تا نماز خود را یاد بگیرند و یگان خط و نوشته بتوانند.»

در همین حال، مسوولان محلی میدان وردک می‌گویند که به علت نبردها، هیچ مکتبی برای دختران در ولسوالی دایمیرداد ساخته نشده است. به گفته آنان، تلاش‌ها برای ساخت مکتب در این ولسوالی آغاز شده است.

گل ولی متقی، رییس معارف میدان وردک، گفت: «انقلاب‌ها سبب شده است که در برخی از مناطق مکتب برای دختران ساخته نشود از جمله در همین ولسوالی دایمیرداد.»

با آن که هنوز برای دختران در ولسوالی دایمیرداد مکتبی ساخته نشده است؛ اما شماری از دختران به گونه غیر رسمی در صنف‌های محلی تا صنف ششم درس می‌خوانند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x