باشندگان پایتخت از افزایش جرم‌های جنایی نگرانی دارند

شماری از باشندگان کابل می‌گویند که جرم‌های جنایی به ویژه دزدی‌های مسلحانه در ماه‌های پسین در پایتخت افزایش یافته‌است.

باشندگان از امارت اسلامی می‌خواهند تا شمار ایست‌های بازرسی و گشت‌های شبانه را در پایتخت بیشتر بسازد.

اکرام الله، دانشجوی رشته انجنیری، روز شنبه در حوزه دوازدهم شهر کابل به قتل رسید. دزدان مسلح موتر وی را با خود بردند.

غلام سخی لودین، پدر اکرام الله، گفت: «با کسی ما دشمنی و خصومت شخصی نداریم فقط در آنجا که ما رسیدیم پسر ما روی زمین افتاده بود و موترش هم برده شده بود.»

خانواده و دیگر بسته‌گان اکرام الله از امارت اسلامی می‌خواهند تا عاملان این رویداد را بازداشت کنند و به پنجه قانون بسپارند.

از سویی هم شماری از باشندگان پایتخت از افزایش رویداد های جنایی، به ویژه دزدی های مسلحانه انتقاد می کنند.

تاج محمد فقیری، یکی از باشندگان کابل، در باره‌ی جرم‌های جنایی در کابل می‌گوید: «اینها پودری چرسی استند در راه ایستاد می‌شوند در جیب خود چیزی به جرآت گشتانده نمی‌توانیم میاید ایستاد می‌شود. تفنگچه را می‌گیرد یا پیسه را بده یا مبایل را بده، این مدل دزدها بسیار زیاد استند.»

احمد مسلم، باشنده ناحیه دوازدهم، گفت: «از دولت این تقاضا را دارم که امنیت را بگیرد چیک پاینت‌ها (ایست‌ها) را در کل بررسی کند در چهارراه ها امنیت را بگیرد.»

با این حال، باشندگان کابل خواهان بیشتر شدن ایست‌های بازرسی و گشت‌های شبانه استند. آنان این کار را در بهبود اوضاع امنیتی مهم می‌دانند.

یک باشنده دیگر کابل گفت: «نیروهای امارت اسلامی باید خودشان را با یونیفورم پولیس ملبس بسازند تا با دزدها فرق شوند.»

اما مسوولان فرماندهی امنیه کابل افزایش رویدادهای جنایی را رد می‌کنند و می‌گویند که این رویدادها نسبت به گذشته در پایتخت کاهش یافته‌است.

خالد زدران، سخنگوی فرماندهی امنیه کابل، گفت: «نسبت به گذشته، رویدادهای جنایی کاهش یافته است بخاطر اینکه مردم با ما همکار است تا حال، ما شماری از مجرمین را گرفتار و به پنجه قانون سپردیم. از طرف دیگر شماره تماس ۱۰۰ پلیس اکنون فعال است باشندگان می‌توانند از این طریق با ما در تماس شوند.»

این در حالی‌ست که پیش از این مسوولان وزارت داخله گفته‌اند که در یک سال گذشته، بیش از ۸۷۰۰ رویداد جنایی در کابل ثبت شده‌اند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x