بانک‌های افغانستان از هر دالر ۴ تا ۵ افغانی سود برداشت می‌کنند!

برخی کسانی‌که در بانک‌ها حساب دالری دارند، می‌گویند، بانک‌ها در اعزای هر دالر چهار تا پنج افغانی سود برداشت می‌کنند.

فاطمه کریمی باشنده هرات که در گذشته کارمند بود و معاشش به دالر حواله می‌شد، می‌گوید، اندک پس اندازی که در بانک داشت را با نقص و زیان برداشت می‌کند.

او که اکنون مجبور است پولش را به افغانی برداشت کند، می‌گوید، هربار از بانک پول کشیده، از هر صد دالر، تا پنج‌صد افغانی زیان کرده و هر دالر تا پنج افغانی کمتر از نرخ بازار برایش تبادله شده است.

او می‌گوید:‌ “معمولاً دالر ندارند و پول افغانی برای ما می‌دهند، وقتی هم که افغانی می‌دهند، از این وضعیت استفاده می‌کنند، پول کم می‌کنند و به قیمت اصلی بازار تبدیل نمی‌کنند و حتی شده که از هر صد دالری یک خانواده تا ۵۰۰ افغانی هم نقصان کنند.”

اما احمدشاه سروری مسوول بانک خصوصی عزیزی در هرات در صحبت با رادیو آزادی این ادعای مشتریان را رد کرد و گفت هردالر پنجاه تا شصت پول کمتر از نرخ بازار تبادله می‌شود.

این درحالی است که بر اساس نرخ تبادله ارز که امروز از سوی بانک مرکزی منتشر شده، یک دالر امریکایی ۹۴ افغانی و ۲۵ پول تبادله می‌شود و این رقم در بازار صرافی‌ها امروز ۹۵ افغانی و ۸۰ پول اعلام شده است.

پس از حاکمیت طالبان، محدودیت‌هایی بر برداشت پول وضع شد و هر فرد تنها حق برداشت ۲۰ هزار افغانی و یا دوصد دالر در یک هفته را داشت که این رقم چندی پیش برای دارنده گان حساب‌های حقوقی دوبرابر شد.

پس از تسلط طالبان و مسدود کردن بیش از ۹ میلیارد ذخایر بانک مرکزی افغانستان توسط امریکا، بحران بانکی در افغانستان وارد مرحله جدید خود شده است.

سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه سیستم بانکی در افغانستان در آستانه فروپاشی است، در مورد عواقب آن هشدار داده است، اما طالبان گفته است که آن را تثبیت کرده و به زودی عادی خواهد شد.

همزمان، سازمان عفو بین‌الملل دیروز سه‌شنبه در اعلامیه‌ای از جامعه جهانی تقاضا کرد که محدودیت‌هایش بر افغانستان را هر چه زودتر کاهش دهد.

عفو بین‌الملل در اعلامیه‌اش گفته که توقف کمک‌های خارجی، منجمد کردن پول افغانستان و وضع تعزیرات جهانی بر طالبان باعث شده که افغانستان به بحران اقتصادی روبه‌رو شده و مانع از ارائه خدمات صحی، مواد خوراکی و سایر خدمات ضروری شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x