با خروج از افغانستان،  شبکه استخباراتی سی ای ای که طی ۲۰ سال ساخته شده است از بین خواهد رفت!

به گفته دو مقام دفاعی و یک مقام ارشد آمریکایی، پلن فعلی خروج حذف صدها نیروی عملیات ویژه است که توسط دولت ایالات متحده به رسمیت شناخته نشده، اما گفته می شود که در افغانستان حضور دارند!

این مقامات به سی ان ان گفتند که خروج اپراتورهای سی آی ای که در افغانستان کار می کنند نیز تقریبا قطعی خواهد بود!

بیل برنز رئیس سی ای ای هفته گذشته در جلسات عمومی کمیته استخبارات سنا اظهار داشت: “وقتی زمان عقب نشینی ارتش آمریكا فرا برسد، توانایی دولت آمریكا در جمع آوری و اقدام در مورد تهدیدها كاهش می یابد. این یك واقعیت است!

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده نیز اذعان کرد که با خروج نیروها از افغانستان، توانایی جمع آوری اطلاعات آمریكا در افغانستان كاهش خواهد یافت، اما ظرفیت لازم برای زیر نظر داشتن شکل گیری القاعده وجود دارد!

داگلاس لاندن از افسران سی ای ای گفت كه عملیات استخباراتی در افغانستان به حضور گسترده نظامی كه آمریكا در این كشور حفظ كرده وابسته است!

او افزود: “با كاهش حضور آمریكا و عاملین جمع آوری اطلاعات كه نیاز به دستیابی به اطلاعات فیزیكی در زمین دارند، دید ما نیز كاهش می یابد. این اطلاعات انسانی از منابعی در زمین حاصل می شود که می توان مرتبا آنها را ملاقات کرد. پس از خروج چه تعدادی ممکن است بتوانند به کابل سفر کنند؟”

یکی از منابع اظهار داشت: “با داشتن اطلاعات مناسب شما می توانید در طی دو ساعت عملیاتی را برای هزار مایل دورتر آغاز كنید. اما وقتی هیچ اطلاعاتی ندارید چگونه می توانید عملیاتی ترتیب دهید؟!”

مشخص نیست که دولت بایدن چگونه می خواهد جایگزینی برای ابزارهای استخباراتی و ضد تروریستی یافت کند؟

 چندین منبع به سی ان ان گفتند که مقامات هنوز در حال بررسی راه هایی برای کاهش خلا اجتناب ناپذیر استخباراتی ناشی از عقب نشینی نیروهای آمریکایی هستند!
سی ان ان
۲۰۲۱/۱۸/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x