با پایان حضور نیروهای امریکایی در پایگاه بگرام، بلاتکلیفی همچنان باقیست!

با پایان حضور نیروهای امریکایی در پایگاه بگرام، بلاتکلیفی همچنان باقیست!

سربازان آمریکایی روز جمعه از پایگاه اصلی نظامی خود در افغانستان (بگرام) خارج شدند و بخشی از مرکز تجارت جهانی را که 20 سال پیش در کشوری که بدون آنها می توانستند به جنگ داخلی سوق پیدا کند، پشت سر گذاشتند.

خروج تدریجی از پایگاه هوایی بگرام به گونه موثر به طولانی ترین جنگ در تاریخ ایالات متحده پایان داد. این در حالی بود که پس از توقف مذاکرات صلح، طالبان حمله خود را به سراسر کشور افزایش می دهند.

پنتاگون عنوان کرد که انتقال و واگذاری بگرام به نیروهای امنیتی افغانستان "نقطه عطف کلیدی" در خروج بود، اما تاکید نمودند که ارتش ایالات متحده هنوز حفاظت از نیروهای افغان را به عهده دارد.

جان کربی سخنگوی پنتاگون به خبرنگاران حاضر در جلسه گفت: "هنوز در انجا حضور داریم." او جدول زمانی را برای زمان پایان آنها اعلام نکرد.

رئیس جمهور بایدن گفت که خروج نیروها در مسیر درست و صحیحی قرار دارد، اما برخی از نیروهای آمریکایی در ماه سپتمبر به عنوان بخشی از "عقب نشینی منطقی با نیروهای متحد خود" در افغانستان حضور خواهند داشت. 

بایدن روز جمعه، پیش از تعطیلات آخر هفته تعطیلات که روز چهار جولای به عنوان استقلال ایالات متحده نام گذاری شده است، پرسشهای مكرر خبرنگاران درباره جدول زمانی خروج را "منفی" خواند. بایدن گفت: "من می خواهم در مورد مسائل خوشحال کننده صحبت کنم." "آخر هفته تعطیلات است. من قصد دارم آن را جشن بگیرم. اتفاقات بسیار خوبی می افتد."

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت: "ما این عقب نشینی را یک گام مثبت می دانیم. افغان ها می توانند با خروج کامل نیروهای خارجی به ثبات و صلح نزدیکتر شوند."

سایر افغانها با احتیاط بیشتری اظهار داشتند. جاوید آرمان از ساکنین کابل گفت: "آمریکایی ها باید افغانستان را ترک کنند تا در این کشور صلح برقرار باشد."

اما وی افزود: "ما در وضعیت دشواری قرار داریم. بیشتر مردم از مناطق خود فرار کرده و برخی از ولسوالی ها سقوط کرده اند. هفت ولسوالی در ولایت پکتیا سقوط کرده و اکنون تحت کنترل طالبان قرار دارند."

بیش از 3500 نظامی بین المللی در افغانستان کشته شدند. یک دیپلمات غربی در کابل گفت واشنگتن و متحدانش در ناتو "در بسیاری از نبردها پیروز شده اند، اما در جنگ افغانستان شکست خورده اند".
رویترز
2021/3/7

توییت ها

مشاهده بیشتر

انفوگرافیک تلفات ماهیانه

اسلایدر تصاویر انستاگرام

اعلامیه ها