براساس گزارش رسمی سیگار هزینه های گزاف جنگ، به خروج ایالات متحده از افغانستان کمک کرده است

گزارش رسمی سیگار نشان می دهد برآورد هزینه های ایالات متحده برای جنگ ۲۰ ساله در افغانستان بیش از دو برابر محاسبه شده توسط وزارت دفاع ایالات متحده است!

گزارش سیگار آخرین یافته های خود را در این هفته منتشر کرد و نشان داد که چگونه هزینه‌های فزاینده جنگ واشنگتن را مجبور کرد تا در استراتژی خود در افغانستان تجدید نظر کند!

این گزارش خاطرنشان می‌کند که پروژه هزینه‌های جنگ دانشگاه براون در آخرین برآوردهای خود، کل هزینه‌های ۲۰ ساله را ۲/۲۶ تریلیون دالر نشان می‌دهد. اما گزارش سیگار نشان داده با احتساب هزینه های صرف شده در نیروهای امنیتی افغانستان و ساخت تسهیلات و زیرساخت ها و بودجه خروج از افغانستان، این هزینه ها تقریبا بیش از دو برابر مقدار اعلام شده وزارت دفاع بوده است!

گزارش سیگار همچنین شامل بیانیه مشترکی است که پس از نشست مجازی وزرای خارجه پاکستان، چین، ایران، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در ۸ سپتمبر ۲۰۲۱ صادر شد. در این بیانیه اهمیت مشارکت پایدار بین‌المللی در مورد افغانستان، به‌ویژه در حمایت از نیازهای بشردوستانه و انکشافی تاکید شده است!

شش کشور همسایه افغانستان نیز آمادگی خود را برای باز نگه داشتن بنادر به روی افغانستان و تضمین جریان روان کالاهای فرامرزی برای تسهیل دسترسی افغانستان به حمایت های خارجی و نیز کمک به افغانستان برای تقویت اقتصادی  و ارتباط تجاری با کشورهای منطقه ابراز کردند!

گزارش سرمفتش ویژه برای بازسازی افغانستان اشاره می کند که در سال ۲۰۱۹، طبق داده های سازمان تجارت جهانی افغانستان در مجموع ۷/۳۳ میلیارد دالر کالا وارد کرده در حالی که تنها ۹۷۵ میلیون دالر صادرات داشت. این امر باعث ایجاد تراز تجاری منفی ۶/۳۶ میلیارد دالری شد که معادل ۳۰/۱ درصد تولید ناخالص داخلی است!
داون
۲۰۲۱/۸/۱۱

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x