تاکید اتحادیه اروپا بر کسب مشروعیت داخلی حکومت در افغانستان

توماس نیکلاسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان، می‌گوید که مشروعیت داخلی راه را برای به رسمیت شناختن حکومت سرپرست افغانستان باز خواهد کرد.

این دیپلومات بلندپایه‌یی اروپایی خواهان افغانستانی است که در آن حقوق بشر و آزادی هر فرد حرمت شود. او می‌افزاید که تا کنون حکومت سرپرست برای مشروعیت داخلی جرگه نمایندگان را که در آن زنان و مردان حضور داشته باشند، برگزار نکرده‌است.

توماس نیکلاسون به طلوع‌نیوز گفت: «موضوع دیگر این است که قرار است جهان چی را به رسمیت بشناسد طالبان توضیح نداده‌اند که چه گونه یک سیستم  در کار است و معلوم نیست که آیا قانون اساسی گذشته هنوز هم برجاست یا نه. آنان تعهد نکرده‌اند و این گامی بسیار مهم خواهد بود که بی هیچ شرطی به گونه کامل به منشور سازمان ملل متحد احترام قایل شوند این گام‌های استند که آنان می‌توانند بردارند اما بازهم دو جنبه کلیدی وجود دارد: مشروعیت داخلی و مسوولیت، موارد استند که بر بنیاد آن از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شوند.»

نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان در این گفت‌وگو تاکید می‌کند که اتحادیه اروپا خواهان ایجاد حکومت همه‌شمول در افغانستان است.

توماس نیکلاسون گفت: «منظور ما از همه شمولیت در کشور، ارایه فهرست از مردم نیست این سهم برای هزاره‌ها تاجیک‌ها زنان و مردان نیست اما یک سیستم و روندیست که هر شخص بالغ افغان، زن و مرد حق اظهار داشته باشند و به گونه‌یی که از سیستم حکومتی گفتم که کی باید کشور را رهبری کند و سیاست‌ها چه گونه باشند و حقوق بشری و حق آزادی هر افغان احترام شود.»

نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان به این باور است که گفت‌وگو و تعامل با حکومت سرپرست افغانستان بهترین راه برای حل مشکلات کنونی است.

توماس نیکلسون می‌گوید: « باور دارم که گفت‌وگو و تعامل بهترین راهی است که در برخی از موارد زمانگیر خواهد بود اما بسته کردن دروازه‌ها، بدیل بهتر نیست.»

این در حالی است که اما امارت اسلامی بارها خواست جامعه جهانی را در باره ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان مداخله کشورها در امور داخلی افغانستان گفته است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x