تاکید امریکا بر پشتیبانی از ایجاد یک حکومت فراگیر در افغانستان

وزارت خارجه امریکا در خبرنامه‌یی می‌گوید که از ایجاد یک دولت فراگیر در افغانستان پشتیبانی می‌کند و از فشارهای بیشتر بر حکومت سرپرست برای انجام این کار، استفاده خواهد کرد.

در این خبرنامه همچنان آمده است که از هر وسیله‌ی دیپلوماتیک برای حفاظت از حقوق بنیادی شهروندان افغانستان، کار گرفته خواهد شد.

وزارت خارجه امریکا می‌افزاید که حکومتی باید ایجاد شود که از پشتیبانی گسترده مردم به ویژه بانوان و اقلیت‌های قومی در افغانستان برخوردار باشد.

خبرنامه می‌گوید: «ما از هر وسیلۀ دیپلوماتیک، اقتصادی، سیاسی و کمکی که در دسترس داریم برای حفاظت از حقوق اساسی افغان‌ها و حمایت متداوم بشری به این کشور، استفاده خواهیم کرد.»

از سویی‌هم، در واکنش به این خبر، سخنگوی امارت اسلامی به طلوع‌نیوز می‌گوید که حکومت به مسئله فراگیری توجه دارد و نیاز به فشار و مداخله کشورهای خارجی نیست.

ذبيح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، گفت: «امارت اسلامی به موضوع شمولیت و دیگر موضوعات توجه داشته و هنوزهم توجه دارد این مسئله داخلی افغان‌ها است در این زمینه فشار یا فرمایشات از بیرون معقول نیست. امارت اسلامی بارها گفته است که کشورهای دیگر نباید در امور داخلی افغانستان مداخله کنند.»

عبدالمتین محمدخیل، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «به امارت اسلامی لازم است که افراد آگاه، ماهر و مسلکی در تشکیل حکومت خود باید جمع‌آوری کنند.»

عبدالشکور دادرس، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «کار باید به اهل کار سپرده شود و این کار باید از سوی یک قوت توزیع شود که آن قوت عادلانه و در محدوده قانون باشد.»

این خبرنامه همزمان با راهکار تازه این کشور در باره برنامه ویژه مهاجرتی امریکا پخش شده است و انتظار می‌رود افغان‌هایی که در امریکا زندگی می‌کنند، بتوانند با استفاده از این برنامه به گونه ساده خانواده شان را به امریکا انتقال دهند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x