تاکید بر بسته شدن زندان گوانتانامو پس از بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان!

به اساس گزارش چینل خبری اریانا نیوز و یک کمپنی رسانه‌ی امریکایی، دو زندانی گوانتانامو خواسته تا با بیرون شدن سربازان امریکایی از افغانستان آنها نیز آزاد شوند.

اسدالله هارون گل، یک تن از زندانیان گوانتانامو گفته است، که با بیرون شدن سربازان امریکایی از افغانستان آنها نیز باید رها شود.

وکیل مدافع او در این باره گفته است که «قانون روشن است که اسدالله به خانه خود برگردد، بدون اینکه دولت نادرست عمل کند. وی بخشی از القاعده بود و از او حمایت میکرد».

به اساس این گزارش کارشان امریکایی گفته که با ادامه مبارزه با هراس افگنی پس از خروج سربازان امریکایی از افغانستان رهایی این زندانیان کار خوب نیست.

استیو ولادک، یک استاد دانشگاه در امریکا گفته است که «من فکر میکنم که جواب کوتاه این خواهد بود که بگویم که نمی دانم. این زمینه را برای زندانیان گوانتانامو مساعد میکند که علیه بازداشت شان اقامه دعوه کند، این یک دلیل است که قبلا موجود نبود».

او افزوده ااست که «معلوم نیست که محکمه در این مورد دلسوزی میکند یا خیر، که قبلا این دلیل وجود نداشت. محاکم شاید استدلال کند که جنگ با القاعده با این ختم نمی شوند که ما از افغانستان خارج شویم».

این درحالی است، که همین اکنون چهل تن در گوانتانامو زندانی استند، که از آن میان شش تن آنها برای انتقال آماده استند و هفت دیگر به اتهام حمله ۱۱ سپتمبر بر مراکز تجارتی امریکا زندانی استند.

به اساس این گزارش اداره جوبایدن بسته شدن گوانتانامو را بررسی میکند، اما تاکنون در این باره تصمیم گرفته نشده است.

گزارش افزوده است، که جوبایدن رییس جمهور امریکا تحت فشار اعضای پارلمان آن کشور قرار دارد تا این زندان را بسته کند.

۲۴ عضو مجلس سنای امریکا در یک نامه از بایدن خواسته تا در این زندان را ببندد.

در این نامه آمده است، «پس از سال‌ها بازداشت نامحدود و بدون اتهام یا محکمه، تاریخ شکنجه و برخورد بیرحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز و تلاش‌های متعدد برای یک روند کمیسیون نظامی کاملا ناموفق و بی اعتبار میباشد. زمان آن است که زندان گوانتانامو بسته شود و بازداشت نامحدود پایان یابد».

از سوی دیگر، آلی مک کراکن جارار، یک عضو سازمان عفو بین الملل گفته است که اگر امریکا برای دایم جنگ را پایان میدهد باید این زندان را ببندد.

او در این باره گفته است، «امیدوارم که او بتواند جدول زمانی خود را برای خروج از افغانستان با برنامه خود برای بستن گوانتانامو هماهنگ کند. این بسیار جالب خواهد بود که این زندان کاملا بسته شود… بسته شدن این زندان روشن خواهد کرد که او به مکلفیت‌های حقوق بشر احترام دارد».

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x