تاکید رییس جمهور ترکیه بر تامین صلح و ثبات در افغانستان

رییس جمهور ترکیه بر همکاری‌های مشترک ترکیه و پاکستان برای تامین صلح و ثبات در افغانستان تاکید می‌ورزد.

رجب طیب اردوغان در نشستی در شهر استانبول این کشور که در آن شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان نیز حضور داشت، می‌افزاید که تامین صلح و ثبات در افغانستان تنها مسوولیت افغان‌ها نیست بل نیاز است تا کشورهای دیگر نیز در این زمینه همکاری کنند.

آقای اردوغان در این باره چنین می‌گوید: «تامین صلح و ثبات در افغانستان تنها مسوولیت برادران و خواهران افغان نیست اما همزمان برای همه‌ی ما ضروری است که از تهدیدات و خطرهای آن جلوگیری کنیم.»

به باور رییس جمهور ترکیه، انقره و اسلام‌آباد می‌توانند برای بهبود اوضاع اقتصادی و بشری در افغانستان، سودمند واقع شوند.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در این باره گفت: «در زمینه این که خواهران و برداران افغان ما که مواجه با بحران بشری استند می‌خواهیم مطمین شویم که ادامه خواهیم داد به حمایت و کمک‌های خود یکجا با پاکستان به مردم افغانستان.»

در همین حال، امارت اسلامی می‌گوید که کابل خواهان داشتن روابط نیک با تمامی کشورهای جهان است و کمک‌های بشری جهانی به افغانستان را یک نیاز می‌داند.

سهیل شاهین، رییس دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر در این باره چنین می‌گوید: «کشورهای که می‌خواهند به افغانستان کمک کنند باید در بخش انکشاف اقتصادی فقر و ایجاد فرصت‌های کاری کمک کنند که همین تقاضای اولی مردم ما می‌باشد.»

سید جواد سجادی، آگاه روابط بین‌الملل گفت: «این دو کشور در صورت که بخواهند هم می‌توانند و هم به نفع شان است که به صلح و ثبات در افغانستان کمک کنند و زمینه استقرار یک صلح پایدار را فراهم نمایند.»

این ظهارات رییس جمهور ترکیه در حالی ابراز می‌شوند، که پیش از این حکومت سرپرست همواره گفته است که منافع کشورهای همسایه و منطقه در تامین صلح و ثبات در افغانستان نهفته است.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x