تاکید معاون رییس الوزراء بر رشد کیفیت و کمیت آموزش و پرورش

معاون دوم ریاست الوزرا در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت از سیزده‌هم ماه میزان «روز جهانی آموزگار» در لیسه امانی برگزار شده‌است، می‌گوید که امارت اسلامی بر رشد کیفیت و کمیت آموزش و پرورش در کشور متعهد است.

عبدالسلام حنفی در این مراسم از منجمد ماندن دارایی‌های افغانستان نیز انتقاد می‌کند، می‌گوید که هم اکنون امارت اسلامی تنخواه بیش از هشتصد هزار کارمند حکومتی را از بودجه ملی می‌پردازد.

عبدالسلام حنفی، معاون دوم ریاست الوزرا گفت: «تخمین بیشتر از هشتصدهزار پرسونل حکومت را از بودجه ملی و داخلی خودمان تمویل می‌کنیم.»

بربنیاد آمارهای رسمی، در حال حاضر بیش از دوصدو چهل‌وهفت هزار آموزگار سرگرم تدریس هستند.

سرپرست معینیت تضمین و کیفیت وزارت معارف می‌افزاید که بیست هزار بست آموزگار را ایجاد کرد است.

مولوی عبدالخالق صادق، سرپرست معینیت تضمین و کیفیت وزارت معارف گفت: «دوصدوچهل‌وهفت هزار معلم داریم ما مسوول ارتقای معنوی و پرداخت تنخواه شان هستیم.»

شیخ نورالحق انور، رییس اداره امور گفت: «درشرایط کنونی اگر ما مجبور هستیم علت شان این است که ما در بخش تعلیم و به اندازه که نیاز است کار نکردیم.»

در این مراسم مقام‌های امارت اسلامی در باره باز شدن مکتب‌های متوسط و لیسه‌های دختران چیزی نگفتند، اما برخی از آموزگاران از امارت اسلامی می‌خواهند که زمینه آموزش را بر تمامی دختران فراهم سازد.

محمد آصف، مدیر لیسه عالی حبیبیه گفت: «زمینه تعلیم باید بر تمام اتباع کشور مساعد شود و امیدوار هستم که مکاتب دخترانه نیز شروع شود.»

عبدالغفار، آموزگار گفت: «خانم‌ها نصف از جامعه را تشکیل می‌دهند ضرور است که جهت تربیه نسل آینده زنان در قدم اول رول اساسی را دارند.»

در مراسم بزرگداشت از روز آموزگار، سرپرست وزارت معارف حضور نداشت، اما او در پیامی گفته است که آموزش و پرورش یکی از راه‌های پیشرفت کشور است.

بربنیاد آمارهای وزارت معارف، هم اکنون بیش از ده میلیون دانش‌آموز در کشور مصروف آموزش هستند، اما دانش‌آموزان دختر در مکتب‌های متوسط و لیسه‌ها از یک سال بدینسو از آموزش دور مانده‌اند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x