ترانزیت مواد نفتی مورد نیاز افغانستان از ایران ادامه خواهد یافت

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که ترانزیت مواد نفتی مورد نیاز افغانستان از خاک ایران تا چهار ماه آینده ادامه پیدا خواهد کرد.

مسوولان این وزارت می‌گویند که نفت مورد نیاز افغانستان از کشورهای عراق، عربستان، امارات متحده عربی، ترکمنستان و روسیه وارد می‌شود.

آخندزاده عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، گفت: «به اساس گفت‌وگو‌های رهبری وزارت صنعت و تجارت با محترم حسن کاظمی قمی، نماینده جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان، جمهوری اسلامی ایران ترانزیت مواد نفتی را از خاک شان تا مدت چهار ماه دیگر تمدید نمود.»

در همین حال، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری به این باور است که افزایش واردات نفت از کشورهای دیگر بهای آن را در بازارهای افغانستان نیز کاهش خواهد داد.

محمد یونس مومند، سرپرست اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، گفت: «طوری که به شما معلوم است چون افغانستان مواد مورد نیاز اش را از کشورهای سومی ترانزیت از ایران می‌کند ما به این خاطر که مواد سوخت که ضرورت افغانستان باشد از ایران داخل کشور شود ما فکر می‌کنیم در تکاپوی افغانستان و کنترول نرخ کمک شایان می‌کند.»

ازسوی هم، شماری از رانندگان در پایتخت می‌گویند که افزایش بهای نفت در یک سال گذشته آنان را با مشکل روبه‌رو ساخته‌است.

محرم علی، راننده، گفت: «قیمتی است کار وبار نیست این چیزی که ما کار می‌کنیم همان پیسه تیل را نمی‌کشد از دست که تیل قیمت است.»

ذبیح الله، راننده دیگر در کابل، می‌گوید: «هنوز هم تیل همان قیمت سابق ۸۴ افغانی است دیگر راجع به بی‌کاری، بی‌کاری به اوج خود رسیده است کار نیست.»

پیش از این وزارت صنعت و تجارت پیمان خرید نفت را با روسیه امضا کرده است که بربنیاد این پیمان، انتظار می‌رود دو میلیون تُن نفت وارد کشور شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x