ترک افغانستان در مقطع کنونی اشتباه است!

استدلال ویلیام روگر برای عقب نشینی سریع نیروهای آمریكایی از افغانستان تنها در صورتی موثر است كه آنچه را آموخته ایم فراموش كنیم و وانمود كنیم كه هیچ عواقبی برای ما و شرکای افغان ما نخواهد داشت!

یک سال پیش، طالبان به ایالات متحده وعده داد که از تشکیل مجدد گروه های تروریستی در افغانستان جلوگیری می کند، با دولت افغانستان و دیگران صلح را دنبال می کند و به یک کشور با ثبات و امن کمک می کند!

اما طالبان در تحقق همه این وعده ها و وعده های دیگر کوتاهی کرده اند! گزارش های سازمان ملل تایید می کند که طالبان همچنان با القاعده ارتباط دارند!

بخش گسترده ای از رهبران نظامی، متحدان و دیگر ناظران باتجربه ایالات متحده هم عقیده هستند که ترک کنونی افغانستان به طور قطع منافع امنیتی را تضعیف می کند و به طالبان اجازه می دهد تا خشونت سیاسی را تسریع کرده و یک جنگ داخلی را ایجاد کنند که به کشتار بیهوده و بیجا شدن تعداد زیادی از افغانها منجر خواهد شد!

اگر طالبان از نظر نظامی پیروز شوند، مطمئنا دستاوردهای قابل توجه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی که باعث پیشرفت افغان ها در طی  سال گذشته شده است نابود خواهند شد!

ترک افغانستان در این لحظه درگیری در منطقه و سراسر دنیا را ادامه خواهد داد و نمی تواند پایانی بر آن باشد!
(نیایورک تایمز)
۲۰۲۱/۱۰/۳

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x