تغییر موقف حکومت پاکستان در مورد خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید اسلام آباد از خروج مسئولانه و منظم قوای خارجی از افغانستان حمایت می‌کند.

زاهد چوهدری سخنگوی این وزارت می‌گوید خروج عجولانه قوای بین‌المللی از افغانستان راه را برای فعالیت تخریب کنندگان باز می‌کند.

چوهدری دیروز جمعه در نشست خبری هفته وار خود در اسلام آباد گفت سال گذشته در رابطه با صلح افغانستان پیشرفت‌های خوبی صورت گرفت و به گفته او این پیشرفت‌ها باید حفظ و تقویت شوند.

طاهرخان خبرنگار بخش مشال رادیو آزادی در مورد جزئیات سخنان سخنگوی وزارت خارجه پاکستان چنین گفت: “زاهد حفیظ چوهدری گفته است که بیرون شدن عجولانه و زود هنگام نظامیان خارجی از افغانستان به کسانی موقع می‌دهد که به گفته او می‌خواهند پروسه صلح افغانستان را تخریب کنند. سخنگوی وزارت خارجه پاکستان اضافه کرد که پاکستان از بیرون شدن مسئولانه و منظم نیروهای خارجی حمایت می‌کند.”

موقف نو حکومت پاکستان در رابطه با خروج قوای امریکایی از افغانستان با موقف قبلی آن‌ها متفاوت است.

در ۲۲ ماه جنوری شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان گفته بود، جو بایدن رئیس جمهور امریکا باید روند خروج قوای کشورش از افغانستان را جاری نگهدارد.

خروج قوای امریکا از افغانستان در ۲۰ روز آینده یکی از ماده های موافقتنامه آوردن صلح به افغانستان است که در ماه فبروری سال گذشته میلادی بین امریکا و طالبان در دوحه پایتخت قطر امضا شد.

هرچند طالبان بر عملی شدن این توافق‌نامه از سوی امریکا تاکید دارند، اما جن ساکی سخنگوی قصر سفید به تازگی گفته است که رعایت این مهلت کار آسان نیست و رئیس جمهور جو بایدن بزودی در این مورد تصمیم می‌گیرد.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه شب گذشته به رادیو آزادی گفت آنها هر از گاهی در مورد عملی شدن موافقتنامه صلح با امریکایی‌ها صحبت می‌کنند. به گفته او پیدا کردن راه حل به بحران افغانستان به عملی کردن همین موافقتنامه ارتباط می‌گیرد.

ظاهراً حکومت افغانستان هم خواهان خروج مسئولانه قوای امریکا از افغانستان می‌باشد.
هفته گذشته رئیس جمهور اشرف غنی در ملاقات با بزرگان یک تعداد از ولایات گفت متحدین جهانی باید در بخش تامین صلح و ختم جنگ ضمانت بدهند.
ازادی رادیو
۲۰۲۱/۱۰/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x