جنگ بایدن در خانه بر سر افغانستان تازه آغاز شده است!

هر سه رئیس جمهور پیشین ایالات متحده پیش از جو بایدن، یعنی جورج دبلیو بوش، باراک اوباما و دانلد ترامپ می بایست تصمیم می گرفتند که در مورد تلاش های ناموفق ملت سازی ایالات متحده در افغانستان چه باید بکنند!

هرکدام تصمیم گرفتند جنگی غیرقابل پیروزی را طولانی کنند. آنها این کار را کردند زیرا اعتقاد داشتند کمی تلاش بیشتر باعث تغییر روند کار خواهد شد یا اینکه سیاست خارجی مناسب برای پایان دادن به جنگ را نداشتند!

اما بایدن اعلام کرده است که نیروهای جنگی آمریكا تا ۱۱ سپتمبر افغانستان را ترك خواهند كرد. او تشخیص داد كه درخواست برای عقب نشینی مبتنی بر شرایط چندان منطقی نیست، زیرا شرایط تعیین شده فراتر از حد توان كشور است و این سیاست باعث می شود كه آمریكا برای همیشه در آنجا بماند!

تصمیم بایدن هم شجاعانه و هم صحیح بود، اما او اکنون با موج بی پایان منتقدانی رو به رو می شود که معتقد بودند می توان به گونه ای در این جنگ پیروز شد!

اما چرا تصمیم بایدن تصمیم درستی است؟ زیرا بیشتر ماندن نمی تواند نتیجه جنگ را تغییر دهد. در واقع وزارت دفاع ایالات متحده می دانست که جنگ چقدر بد در جریان است، اما این موضوع را به مردم اعلام نکرد!

هر چند ممکن است اتفاقات بدی پس از خروج در پیش رو باشد! دولت افغانستان ممکن است سقوط کند، طالبان ممکن است کنترل امور را در کابل و شاید کل کشور دوباره بدست آورند، شرایط حقوق بشر تقریبا بدتر خواهد شد و القاعده یا داعش می توانند تا حدودی در منطقه فعالتر شوند!

حتی ممکن است یکی از این گروه های افراطی تروریستی موفق شود چند آمریکایی را بکشد، احتمالا اینجا در خود ایالات متحده! هر زمان چنین اتفاقاتی رخ دهد، منتقدان سریعا بایدن را تقبیح می کنند و سعی می کنند او را مقصر بدانند!

ترس از پایان دادن به جنگ در افغانستان تاثیرات منفی جدی بر موقعیت کلی ژئوپلیتیک ایالات متحده دارد که به طور قطع اشتباه است. پایان دادن به مشارکت آمریکا در جنگ افغانستان به تیم بایدن اجازه می دهد تا ضمن بازسازی منابع واقعی قدرت و نفوذ ایالات متحده، اقتصادی پویا و جامعه ای منسجم و عادلانه با متحدان در مناطق حساس تر مانند شمال شرقی و جنوب شرقی آسیا داشته باشد!

استراتژی در واقع تعیین اولویت ها است. هیچ کشوری حتی ایالات متحده که هنوز هم قدرتمند است نمی تواند هر کاری را که می خواهد انجام دهد. بنابراین باید انتخاب کند که در کجا و چگونه سرمایه گذاری کند، با چه کسی باید متحد شود و در صورت لزوم کجا و برای چه مدت باید جنگید!

با پایان دادن به جنگی که ایالات متحده هرگز پیروز آن نمی شد و نتیجه آن نه برای رونق و نه برای امنیت این کشور حیاتی نبود، بایدن گام مهمی در جهت بازگرداندن جلوه ای از واقع گرایی به استراتژی بزرگ ایالات متحده برداشت!
فارن پالیسی
۲۰۲۱/۱۶/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x