خروج آمریکا از افغانستان و ظهور مجدد خطرات!

دولت بایدن مانند دولت قبلی خود آماده است تا نیروهای آمریکایی باقیمانده را با هزینه های زیاد هم برای منافع خود و هم برای متحدانش از افغانستان خارج کند!

اما خروج و عدم حضور آمریکا در این رقابت باعث می شود دشمنان این کشور به تجدید نظر در اهداف، طراحی مجدد استراتژی ها و ترکیب توانایی ها از راه هایی بپردازند که منافع ایالات متحده را در طولانی مدت تهدید می کند!

اگر ایالات متحده از افغانستان خارج شود، همه بازیگران استراتژی های خود را که نمی توانستند در زمان حضور ایالات متحده عملی کنند، برای پیشبرد برنامه های خود تغییر می دهند!

از سوی دیگر برخی از متحدین عقب نشینی ایالات متحده را برای دفاع استراتژیک خود خطرناک می دانند. هند که سرمایه گذاری فراوانی در افغانستان انجام داده است موافق خروج آمریکا نیست، زیرا خروج ایالات متحده هند را در معرض نقشه های چین و پاکستان قرار می دهد!

اما با وجود خطرات استراتژیک و احتمال ترکیب طرح های دشمنان، آمریکایی ها می گویند جای نگرانی نیست و موقعیت رقابتی ما امن است. این چیزی است که آنها همیشه ادعا می کنند!. آنها مانند پایپ کش‌هایی هستند که اصرار دارند تعداد زیادی پلاس داشته باشند، بدون اینکه هرگز از فن لوله کشی چیزی بدانند!

وقت آن است که ایالات متحده یک استراتژی یک بعدی را برای افغانستان جایگزین کرده و جلوی ضررهای بیشتر را بگیرد! 
اوضاع افغانستان نابسامان است، اما نه به اندازه نابسامانی که خروج ایالات متحده و طرح ریزی های مجدد بازیگران منطقه ای ایجاد خواهد کرد!
(د هیل)
۲۰۲۱/۲/۴

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x