در۱۳سال گذشته ۳۱هزار و ۱۱۳غیرنظامی درجنگ‌ افغانستان جان باخته‌اند!

آمارهای ثبت شده در کمیسیون مستقل حقوق‌بشر نشان می‌دهند که در ۱۳سال گذشته، دست‌کم ۳۱هزار و ۱۱۳غیرنظامی در جنگ‌ها در افغانستان جان باخته‌اند و ۶۲ هزار و ۶۶۲ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

در میان قربایان این رویداد ۴هزار و ۳۳۹ کودک و ۲هزار و ۸۰۱ نیز شامل استند.
کمیسیون مسقل حقوق‌‎بشر می‌گوید که عامل بسیاری از این تلفات گروه طالبان بوده‌اند.

ذبیح‌الله فرهنگ، مسؤول مطبوعات کمیسیون حقوق‌بشر در این باره گفت: «انتظار ما این است که هردو جانب به‌ویژه گروه طالبان و دولت افغانستان اعلام آتش‌بس فوری نمایند، به خواست مردم افغانستان احترام بگزارند، سبب بیشتر تلفات غیرنظامیان نشوند.»

در همین حال، وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) نیز تلفات جنگ را در افغانستان در هژده سال گذشته از ۱۵۷هزار تخمین زده‌است که دربرگیرندۀ تلفات نیروهای امنیتی افغان، نیروهای امریکایی طالبان و غیرنظامیان است.

بربنیاد آمارهای پنتاگون، ۶۴هزار و ۱۲۴ تن از نیروهای امنیتی، ۴۳هزار و ۷۸ طالب، ۳هزار و ۸۱۴ پیمان‌کار نظامی امریکا، ۲هزار و ۳۰۰ سرباز امریکایی، یک‌هزار و ۱۴۵ تن از نیروهای ایتلاف و ۴۲۴تن از کارکنان نهادهای بشردوستانه از کسانی‌ اند که در چند هژده ساله در افغانستان کشته شده‌اند.

جان کربی، سخن‌گوی وزارت دفاع امریکا گفت: «در وزارت دفاع کسان بسیاری به‌شمول خودم نیستند که به این ساختمان بیایند و کسی را نشناسند که در افغانستان جان باخته باشد. همواره برای کاری که آنان انجام داده اند سپاس‌گزاریم.»

در همین حال، آمارهای دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)  نشان می‌دهند که از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۲۰میلادی ۴۱هزار و ۶۲۲غیرنظامی در افغانستان باخته اند و ۵۹هزار و ۶۶۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

هرچند حکومت از تلفات نظامیان و غیرنظامیان آمار مشخصی به دست نمی‌دهد، اما رییس‌جمهور غنی در یک سخنرانی در سال ۲۰۱۹گفته بود که در چهار سال ۴۵هزار تن از نیروهای افغان در جنگ در برابر شورشیان کشته شده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x