در صورت عدم موفقیت مذاکرات بین الافغانی، فقر، خشونت و بی ثباتی سیاسی، کشور را به یک جهنم زنده تبدیل می کند!

مذاکرات بین الافغانی طولانی، خسته کننده و پیچیده شده است و نیاز به تلاش های بیشتر دارد. 
حامیان این پروسه اساسا باید: ۱) همه ذینفعان را ترغیب كنند كه این یك بستر سیاسی معتبر است كه در آن می توانند با یكدیگر مذاکره کنند و درمورد موضوعات مختلفی كه كشورشان را تحت الشعاع قرار می دهد بحث كنند.

۲) به کلیه شرکت کنندگان اطمینان دهد که با سایر ذینفعان به طور یکسان رفتار خواهد شد و شکایت های واقعی آنها با نهایت صداقت مرتفع می شود. 

۳) همه گروهها را متقاعد كنند كه تصمیمی كه در طی مذاكرات گرفته می شود باید بدرستی اجرا شود و کشور دوباره به هرج و مرج و خونریزی آلوده نمی شود!

در هر صورت در مذاکرات باید به چهار موضوع اصلی توجه شود. اول اینکه چه نوع سیستم مدیریتی باید در افغانستان برقرار شود؟

آیا باید یک دولت بسیار متمرکز مانند دولت فعلی رئیس جمهور غنی وجود داشته باشد یا قدرت غیر متمرکز شود؟ چه مقدار اختیار باید به زیرمجموعه ها داده شود؟ 

در کشوری که تفکیک قومی و فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، شهری و قریه ایی نا مناسبی دارد، حفظ وحدت ملی بدون کنترل اختیار قوم های خود مختار تقریبا غیرممکن خواهد بود!

این نه تنها به ابزار رسمی قانون اساسی احتیاج دارد كه یك سیستم عادلانه تقسیم قدرت را تضمین كند، بلكه نیازمند دستگاههای قدرتمندی است كه بتوانند با بحرانهای سیاسی كه هر از گاهی اتفاق می افتد مقابله كنند!

دوم، نقش ایدئولوژی در دوره سیاسی اهمیت فوق العاده ای خواهد داشت. طالبان هنوز هم معتقدند که افغانستان باید یک امارت اسلامی باشد که طبق قانون شرع اداره شود.

سوم، حمایت از حقوق بخش های حاشیه ای جامعه مانند زنان، کودکان و اقلیت ها نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. برای ایجاد برابری جنسیتی ابزارهای قانونی قابل اجرا نیاز است!

چهارم، مذاکرات می بایست بر حذف بازیگران غیر دولتی مانند داعش که می تواند روند بازسازی افغانستان را مختل کند تاکید داشته باشد.
مذاکرات بین الافغانی می بایست به سرانجام برسد. در صورت عدم موفقیت، فقر، خشونت و بی ثباتی سیاسی در انتظار افغانستان است!
(اکسپرس تریبون)
​​​​​​​۲۰۲۰/۲۲/۸

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x