دیدبان حقوق‌بشر: طالبان قصدا خبرنگاران را آماج قرار می‌دهد!

دیدبان حقوق‌بشر ادعا کرده است که طالبان عمدا خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها به ‌شمول زنان را مورد هدف قرار می‌دهند.
طبق گزارش این نهاد تهدیدها و حملات طالبان در برابر خبرنگاران پس از آغاز مذاکرات صلح در دوحه افزایش یافته است.

دیدبان حقوق بشر گفته است که فرماندهان و جنگجویان طالبان در تهدیدها، ارعاب و خشونت‌ها در برابر کارمندان رسانه‌ها در بخش‌هایی از کشور به شمول کابل دست دارند.

بر اساس گزارش این نهاد طالبانی که در این تهدیدها دست دارند، معمولا در مورد کار، خانواده و گشت‌وگذار خبرنگاران معلومات زیاد دارند و از این معلومات برای مجبور کردن آنان به خودسانسوری و ترک کار استفاده می‌کنند و یا هم با عواقب خشونت بار مواجه می‌کنند.

در گزارش آمده است: «فرماندهان و جنگجویان طالبان در سطح ولایات و ولسوالی ها همچنین تهدیدهای شفاهی و کتبی علیه خبرنگاران فراتر از مناطق تحت کنترول خود را انجام می‌دهند. خبرنگاران می‌گویند که ماهیت گسترده تهدیدات باعث شده است که هیچ کارمند رسانه ای احساس امنیت نکند».

پاتریشیا گاسمن معاون بخش آسیا دیدبان حقوق بشر می‌گوید: «موجی از تهدید و قتل در لحظه ای ناخوشایند پیام ترسناکی به رسانه های افغانستان ارسال کرده است».

به گفته خانم گاسمن: «با خاموش كردن منتقدان از طریق تهدید و خشونت، طالبان امیدها برای حفظ جامعه باز در افغانستان را تضعیف كرده اند».
گروه طالبان همواره دست داشتن در قتل های هدفمند به ویژه ترور خبرنگاران و کارمندان رسانه ای را رد کرده اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x