راهپیمایی شهروندان بلوچ در کابل؛ ‘صلح باید همه‌شمول باشد’

شماری از شهروندان بلوچ کشور، امروز جمعه در یک راهپیمایی در کابل از حکومت و هیئت‌ مذاکره کننده صلح خواستند که در روند صلح به نماینده‌گان آنان نیز نقش بدهند.

به‌گفتۀ این راهپیمایان، در چندین دهۀ جنگ بلوچ‌های افغانستان با هیچ گروهی درگیر نبوده‌اند و از این جهت آنان می‌توانند در روند صلح نقش اثرگذاری داشته باشند. 

عبدالحکیم خان، یکی از این معترضان گفت: «از دولت خواهش ما این است که به قوم بلوچ – که شمار شان کم نیست – در روند صلح نقش بدهد.»

حمید شیرزی، معترض دیگر نیز بیان داشت: «قوم بلوچ به‌عنوان قومی‌که در جریان جنگ‌های گذشته با هیچ گرهی درگیر نبوده می‌تواند در روند صلح نقش برازنده داشته باشد.»

راهپیمایان امروز، نه تنها خواستار نقش‌دهی به قوم بلوچ شدند که از حکومت خواستند روند صلح را همه‌شمول سازد که در آن تمامی اقوام افغانستان نقش داشته باشند.

نادر بلوچ، رییس شورای اجتماعی قوم بلوچ بیان داشت: «نشست استانبول پیام‌آور صلح در افغانستان است و تمام امید مردم افغانستان به‌همان طرف است. اگر دولت‌مردان افغانستان می‌خواهند که صلح در کشور بیاید، باید مشارکت همه اقوام در آن در نظرکرفته شود.»

اعتراض کننده‌گان می‌گویند که خواهان ایجاد تشنج و درگیری نیستند؛ اما تأکید می‌ورزند که اگر خواست‌های شان عملی نشوند به اعتراض‌های شان ادامه خواهند داد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x