رزا آتنبایوا: باید فرصت های شغلی در افغانستان فراهم شود

نمایندۀ خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان ، روی ایجاد فرصت های کاری در این کشور تاکید کرده است. بیکاری یکی از مشکلات عمده فرار وی مردم در این کشور است. سازمان بین المللی کار در اوائل امسال میلادی گفته بود که از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان صد ها هزار نفر در این کشور بیکار شده اند.

صدیق الله باشندۀ شهر کابل است. او از مشکلات زنده گی سخن می زند: « بسیار از زندگی خسته شدیم ،ناامید شدیم و نمی توانم که خواسته های خانوادۀ خود را برآورده سازم» او پیش از بازگشت طالبان به قدرت در ۱۵ آگست پارسال در افغانستان در یک شرکت خصوصی در کابل کار می کرد. صدیق الله همچنان میگوید: « فعلاً بیکار و بی سرنوشت هستم. به مشکلات اقتصادی فراوان دچار هستیم. زندگی بسیار سخت می گذرد ، مواد خوراکه قیمت است. از یک طرف آمدن زمستان است و مواد سوخت هم قیمت است، نمی دانم که زمستان را چگونه سپری خواهیم کرد.»

مانند صدیق الله شماری زیادی از افراد در افغانستان از بیکاری شکایت می کنند. منصور قریشی یکی دیگر از باشندگان کابل می گوید که در وزارت معادن و پترولیم کار می کرد اما وظیفه اش را پس از حاکم شدن دوبارۀ طالبان بر افغانستان از دست داد. « حالا نه راه عاید داریم و نه امید داریم که برویم یک جای کار کنیم. به امارات سلامی می گوییم که ما هم مسلمان هستیم ، ما هم انسان هستیم و ما هم در این خاک زندگی می کردیم ، می کنیم و خواهیم کرد. ما حق وظیفه اجرا کردن را باید داشته باشیم ولی حالا در هر ادارۀ که می رویم برای ما کار داده نمی شود.»

در همین حال روزا اتنبایووا، نمایندۀ ویژۀ سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان روی اشتغال زایی به خصوص برای جوانان در این کشور تاکید کرده است. یوناما یعنی دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان در رشته تویت های گفته است که اتنبایووا به تازگی در سفر به ولایت کاپیسا با اشاره به نیاز جدی برای ایجاد فرصتهای شغلی به جوانان، گفته است که افغان ها نباید احساس کنند که تنها گذاشته شده اند.

برنامۀ انکشافی ملل متحد دو هفته پیش در گزارشی گفته بود که تا اواسط امسال میلادی هفتصد هزار نفر در افغانستان وظایف شان را از دست داده اند. پیش از این، سازمان بین المللی کار در ماه جنوری امسال گفته بود که از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان بیش از پنجصد هزار نفر در این کشور بیکار شده اند.

به گفتۀ این سازمان ، زنان آسیب های شدیدتری را متحمل شده اند. کارمندان زن در بسیاری از ادارات در افغانستانِ زیر حاکمیت طالبان حضور ندارند. حکومت سرپرست طالبان بار ها گفته است که برای بهبود وضعیت زندگی مردم تلاش می کند و علت اصلی رکود اقتصادی در این کشور را منجمد ماندن میلیاردها دالر از ذخایر د افغانستان بانک در امریکا خوانده است. هیچ کشوری حکومت طالبان را هنوز به رسمیت نشناخته است.

خروج کامل نیروهای بین المللی از افغانستان در اواخر آگست سال گذشته ، بسته شدن ، شرکت های خصوصی و موسسات خارجی از علت های عمدۀ افزایش بیکاری در این کشور خوانده می شود زیرا هزاران افغان با قوای بین المللی و در این نهاد ها کار می کردند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x