روسیه: امریکا و متحدانش مخالف ثبات افغانستان هستند

چهار یا پنج روز پس از حمله انتحاری در مقابل دروازه سفارت روسیه در کابل، استخبارات روسیه از امریکا به دلیل به چالش کشیدن ثبات افغانستان انتقاد کرده است. اداره استخباراتی خارجی روسیه (ایس.وی.ار) گفته که امریکا و متحدانش در ۲۰ سال گذشته کاری جز جنگ، تخریب و تحقیر در افغانستان انجام نداده اند.

این اداره در بیانیه مطبوعاتی خود، امریکا را به مقاومت در برابر ثبات دائمی افغانستان در گذشته و حال متهم کرد. بخشی از خبرنامه :« ایالات متحده امریکا و کشورهای همکارش نمی توانند ثبات دائمی در افغانستان را تحمل کنند، آنها با ثبات و امنیت افغانستان کاملا مخالف هستند. علاوه بر این، امریکا در ۲۰ سال گذشته جز جنگ، ویرانی و تحقیر در افغانستان کاری دیگری انجام نداده است.»

تحلیلگران سیاسی بر این باورند که تحرکات اخیر طیاره های امریکایی در افغانستان و فشارهای بین المللی بر مقامات امارت اسلامی نشان می دهد که امریکا به دنبال بازی جدیدی در افغانستان است. عزیز معارج، تحلیلگر سیاسی می گوید:« آنها (امریکا) اسنادی را دیده اند. ما همچنین شاهد افزایش فشار هستیم.مسئله کشته شدن ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده نیز در اینجا مطرح شد. همچنین طیاره های بدون سرنشین نیز به خاک افغانستان می آیند. اینجا چیزی است، امریکا به دنبال چیزی است. آنها تلاش می کنند یا جنگی را به راه بیندازند یا طالبان را به اجرای کامل توافق وادار کنند.»

برخی دیگر می گویند که جنگ های پنهان و آشکار در منطقه همان چیزی است که نیروهای بزرگ جهان را وادار کرد تا جمعیت خود را در برخی از کشورهای دیگر گسترش دهند. آنها می گویند پیشنهاد این است که امارت اسلامی در این گونه مسائل گام های عاقلانه بردارد تا قربانی جنگ قدرت های بزرگ نشود. شهسوار سنگروال، تحلیلگر سیاسی، می گوید:« در اینجا نوعی جنگ سرد بین امریکا، روسیه و چین در جریان است. اما اداره طالبان باید از زیرکی سیاسی استفاده کند.»

پیش از این، چین نیز امریکا را به کشتن بیش از ۵۰ هزار غیرنظامی در افغانستان متهم کرد. ادعای کشته شدن ایمن الظواهری، رئیس شبکه القاعده در کابل و پرواز طیاره های بدون سرنشین امریکایی در حریم هوایی افغانستان، امارت اسلامی آن را تجاوز آشکار به خاک افغانستان خوانده و بارها از ایالات متحده خواسته است که برای ثبات و حاکمیت ملی افغانستان متعهد بماند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x