رییس‌جمهور: برای صلح طرح دارم اما نباید عجله کرد!

آقای غنی در پیام به یک گردهمایی مردم کوهدامن می‌گوید که برای توافق صلح، نیاز است در نخست یک حکومت صلح ایجاد گردد و پس از گرفتن دیدگاه‌های مردم در لویه جرگه، خودش قدرت را از راه انتخابات انتقال خواهد داد؛ اما خودش نامزد چنین انتخاباتی نخواهد بود.

او در این باره افزود: «طرح ما برای عبور از حالت جنگ تحمیل شده به صلح عادلانه و پایدار بسیار واضیح است. من تفصیل این را خدمت تان عرض نمی‌کنم…. وضاحت کامل باشد هر طرحی که از بیرون مطرح می‌شود، خود ما انشاالله و تعالی این ظرفیت را داریم که طرح‌های جامع‌تر و اصولی‌تر را پیشنهاد کنیم.»

غنی افزود: «صلح یک گفتمان است بین ما، طالبان و جامعۀ بین‌المللی. بنابر این بدون بحث دوام‌دار و مفید که سر اصول اساسی به‌نتیجه برسیم کسی وارخطایی نکند و این ضرور است که ما بتوانیم در بدیل هر طرحی که همکاران ما مطرح می‌کنند طرح داشته باشیم.»

رییس‌جمهور تأکید کرد که مبدأ مشروعیت در افغانستان، قانون اساسی است: «نقطه‌یی که ضروری است این است که تمام مراحل عبور از جنگ به صلح و عبور از پل صلح، مشروعیت باید وجود داشته باشد. مبدآ مشروعیت قانون اساسی فعلی است و قانون اساسی فعلی راه‌های واضیح را برای تعدیل‌اش در خود دارد.»

او هم‌چنین اظهار داشت:«محک مشروعیت انتخابات است. وعدۀ ما و تعهد ما با شما این است که اقتدار ملی را به اساس اراده شما به جانشینان انتخاباتی خود خواهیم داد. طروق این است که لویه جرگه به‌حیث ممثل ملت افغانستان، به‌حیث ممثل وحدت ملی مردم افغانستان، بعد از یک موافقه سیاسی دایر شود سر آن صحه بگذارد و سهم مردم در آن واضیح باشد.»

در همین حال، امرالله صالح، معاون نخست آقای غنی نیز که در مراسم امروز مردم کوهدامن سخن می‌زد، از احتمال برگزاری نشست ترکیه در جریان همین هفته خبر داد: «آجندایی‌که برای نشست ترکیه پیش‌بینی شده اول، مسلۀ توافق روی ارزش‌ها است… آیا طالب به این فکر است که می‌آید و مردم را کیبل می‌زند و ما خاموش می‌باشیم؟ هرگز!»

او هم‌چنین گفت که در مرحلۀ نخست گفت‌وگوهای صلح، مذاکره روی اصول است: «به این معنی که طالب مجبور است – تکرار می‌کنم مجبور است… بپذیرند که افغانستان طالب شدنی نیست.»

او تأکید کرد زمانی با گروه طالبان به توافق خواهند رسید که اعضای این گروه خود شان را جز جامعه کشور بداند.

آقای صالح اما گفت که بار دیگر «اشتباه» رهایی زندانیان طالبان را تکرار نخواهد کرد: «یکی از کارهایی را که امروز خرد و بزرگ این جامعه اعتراف می‌کند و کُل ما اعتراف می‌کنیم، یکی از غلط‌ترین کارهای ما رهایی ۵۵۰۰طالب از زندان بود.»

در همین حال، شورای عالی مصالحۀ ملی نیز خبرداده‌است که پیش‌نویس طرح صلح جمهوری اسلامی افغانستان امروز از سوی کمیتۀ تهیه و توحید این شورا نهایی شده‌است.
طلوع نیوز
۲۰۲۱/۱۱/۴
 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x