رییس‌جمهور ازبیکستان در نشستی بر همکاری با افغانستان تاکید کرد

شوکت میرضیایف، رییس‌جمهور ازبیکستان، در نهمین نشست سران کشورهای سازمان ترک بر همکاری کشورهای عضو آن سازمان با افغانستان تاکید ورزیده است.

آقای میرضیایف در این نشست که در سمرقند برگزار شده بود، خواهان کار مشترک برای حل مشکلات کنونی در افغانستان شده است‌.

رییس‌جمهور ازبیکستان گفته است: «همه‌گی ما که در اینجا استیم از وضعیت کنونی افغانستان نگرانی داریم ما اوضاع افغانستان را به شدت زیر نظر داریم و نباید از نظر ما دور باشد و همه ما در این باره باید هماهنگ پیش برویم.»

قربان‌قلی بردی محمدوف، رییس جمهور پیشین ترکمنستان، نیز در این نشست خواهان تسریع تلاش‌ها برای بهبود وضعیت افغانستان شده است.

آقای بردی محمدوف گفته است: «کشورهای ترک زبان با کشور افغانستان مشترکات زیاد دارد و ما در داخل افغانستان آثارهای تاریخی داریم و برای ما اهمیت دارد تحولاتی که در افغانستان می‌گذرد برای ما اهمیت ویژه‌ی دارد و ما مسوولیت برای برقراری صلح و ثبات همکاری داریم و حرکت کنیم.»

در همین حال، شماری از آگاهان مسایل سیاسی نقش ازبیکستان را در حل چالش‌های کنونی افغانستان مهم می‌دانند.

طارق فرهادی، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «این گپ دو پهلو دارد که یکی تلاش‌ها در داخل افغانستان به ریفورم صورت بگیرد و یکی تلاش‌های جامعه بین‌المللی از بیرون صورت بگیرد که یک قرابت به وجود بیاید که وضع اقتصاد افغانستان بهتر شود.»

حسن حقیار، آگاه سیاسی، می‌گوید: «کشور ما در مضیقه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جدی قرار دارد و نیاز به همکای کشورهای منطقه و جامعه جهانی داریم»

ترکیه، آذربایجان، ازبیکستان، کازاخستان، قرقیزستان اعضای اصلی این سازمان استند و مجارستان و ترکمنستان به عنوان اعضای ناظر در این سازمان حضور دارند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x