سازمان ملل بر امنیت سفارتخانه ها و دیپلومات های خارجی در افغانستان تاکید کرده است

حمله روز دوشنبه در مقابل دروازه سفارت روسیه در کابل که در آن دو دیپلومات روسی به شمول تعدادی افغان کشته شدند، شورای امنیت سازمان ملل متحد را نسبت به امنیت دیپلومات های خارجی در افغانستان نگران کرده است. شورای امنیت سازمان ملل متحد این حمله را محکوم کرده و از طرف‌های درگیر خواسته است که از امنیت سفارت‌خانه‌ها و دیپلومات‌های خارجی محافظت شود و از این حمله‌ها جلوگیری و متوقف شود.

شورای امنیت افزود:« شورای امنیت از همه طرف های ذیربط می خواهد که امنیت را تقویت کنند و به ایمنی کارکنان نهادهای دیپلوماتیک، کنسلگری ها و کشورهای عضو سازمان ملل احترام بگذارند.» نماینده های سیاسی حدود ۲۱ کشور و دفاتر سازمان های بین المللی در حال حاضر در کابل فعال هستند. بسیاری از کشورهای جامعه جهانی به حمله به سفارت روسیه در کابل واکنش جدی نشان داده اند.

با وجود اینکه امارت اسلامی در دو روز گذشته بررسی این حمله را آغاز کرده است، اما کارشناسان با نگاهی به حملات اخیر، امارت اسلامی را در تقویت امنیت خود ناکام می خوانند. آنها همچنان می گویند که باید توجه بیشتری باید به امنیت سفارت ها صورت گیرد که این یک اعتماد میان جامعه جهانی و حکومت افغانستان است.

نوراحمد خالدی، کارشناس مسائل سیاسی، می گوید:« طالبان در اقدامات خود با دیگر کشورها در این زمینه موفق نبوده اند تا آنها را متقاعد کنند که سفارت های خود را در اینجا باز کنند. اینجا امنیت برقرار است، مردم از آنها حمایت خواهند کرد و دولت طالبان بالیا اوضاع مسلط هستند. اما این نشان می دهد که اینگونه نیست. این همان چیزی نیست که طالبان در مورد امنیت می گویند.»

امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه که در جمع خبرنگاران درباره دستاوردهای یک سال گذشته صحبت می کرد، با بیان اینکه معتقد است در یک سال گذشته هیچ سفارت یا دیپلوماتی هدف قرار نگرفته است، اظهار داشت که این یک اتفاق بوده است.

وی افزود:« این حادثه در کنار آن که در خارج از سفارت رخ داده است، سرکی نیز میان سفارت و حادثه بود، به همین دلیل از فاصله دور اتفاق افتاده است. اینکه مسوولین سفارت هم در آن زمان حضور داشتند، موضوع دیگری است. اما در هر صورت در آینده توجه بیشتری خواهد شد. نیروهای امنیتی افغانستان در این مورد توجه جدی دارند. ما به تمامی سفارتخانه ها و کشورهای مرتبط با سفارتخانه ها اطمینان می دهیم که از سفارتخانه ها و دیپلومات های آنها به شدت محافظت می شود. انشاالله دیگر چنین حوادثی تکرار نمی شود.»

کارشناسان می گویند که این حمله به روابط مسکو و کابل آسیب نمی رساند و روسیه نیز این را می داند. در حال حاضر روسیه و امارت اسلامی تحقیقات خود را آغاز کرده اند و این در آینده مشخص خواهد شد که چه کشوری پشت این حمله بوده است.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
من متن سخنرانی هشدار دهنده طولانی نتانیاهو را خواندم. من دقیقا غرور جورج بوش را هنگام حمله به افغانستان در سال 2001 در آن دیدم. نتانیاهو تهدید کرده است که غزه را نابود خواهد کرد و به کسی رحم نخواهد کرد. او به قدرت خودش مغرور بود، که ادعای خدایی نکند، همین شروع سقوطش هست تصمیم نابودی را پروردگار می...
میراث تلخ 20 سال اشغال نظامی امریکا در افغانستان، گروه‌هایی از مردان، زنان و کودکان معتاد است که در کنار جاده‌های غبارآلود، زیر پل‌ها و در کناره‌ رودخانه های آلوده کابل خوابیده‌اند. ملموس ترین هدیه 20 سال حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان چیزی جز فقر، میلیون ها معتاد و انزوای کشور نیست.
من بار دیگر پیش حاکمان فعلی دست نیاز دراز میکنم تا نفرت را از طریق برادری از بین ببرند. دشمنان قسم خورده افغانستان شبانه روز در اینجا تنفر را بیشتر می کنند. پاکستان در اسلام آباد یک استودیو به افغانستان انترنشنال داده است و تلویزیون نامبرده فقط بر طبل جنگ های داخلی می کوبد. شرایط را درک کنید
امریکا با ائتلاف جهانی به بدماشی کامل به بهانه ۹/۱۱ بر ملتی اتهام ویران کردن برج های نیورک وارد کرد؛ که از شدت فقط توان رفتن به بازار قریه خود را نداشت. بوش متکبر با زور خود بدون شنیدن استدلال حمله کرد. اما با پایان حمله با چنان عجله ای فرار کرد که عامل خنده تمام رقباء شد.
13 سال پیش در چنین روزی، جولیان آسانژ ویدئویی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای آمریکایی به سوی غیرنظامیان عراقی از جمله کودکان شلیک می‌کنند. اکنون او به دلیل انتشار آن با 175 سال زندان مواجه است.  
از ویتنام گرفته تا عراق، میلیون‌ها نفر در جنگ‌هایی که توسط سیاستمداران آغاز شده کشته شده‌اند. امروز لایحه‌ای را به تصویب رساندم که بر اساس آن پارلمان باید در این مورد پاسخگو باشد و اطمینان حاصل شود که هیچ سیاستمداری نمی‌تواند استرالیایی‌ها را دوباره به جنگ‌های نامشروع بفرستد. گروه های اصلی حاضر به پاسخگویی نشدند.
قبلی
بعدی
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x